Reklama

Z bezpłatnego dostępu do prawie 3 tys. elektronicznych książek z serwisów IBUK Libra oraz Wolne Lektury mogą korzystać czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Biblioteka zapewnia dostęp do 1208 e-booków z serwisu IBUK Libra. To przede wszystkim książki naukowe i popularnonaukowe oraz czasopisma z różnych dziedzin wiedzy. Czytelnicy mogą z nich bezpłatnie korzystać na domowych komputerach oraz w bibliotekach.

Aby skorzystać e-booków w IBUK Libra konieczne jest zalogowanie się do serwisu przy użyciu kodu PIN i wskazania WiMBP w Rzeszowie z listy bibliotek w Polsce.

Kody PIN wydawane są w filiach i oddziałach WiMBP. Czytelnicy mogą też zwrócić się o PIN bezpośrednio na adres: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl, podając w treści e-maila numer swojej karty bibliotecznej. Biblioteka prześle zwrotny indywidualny PIN do logowania.

Wolne Lektury to książki i audiobooki, które przygotowane zostały w wersjach elektronicznych przez fundację Nowoczesna Polska. To przede wszystkim dzieła klasyki polskiej i obcej, w tym lektury szkolne. Ogółem katalogi WiMBP w Rzeszowie rejestrują 1786 książek elektronicznych z serwisu Wolne Lektury

Aby skorzystać z e-booków serwisu listę wszystkich książek można sprawdzić w katalogu elektronicznym wybierając klucz wyszukiwania „tytuł serii” i wpisując „wolne lektury”.

Potem otwiera się książkę przyciskiem „pobierz” zamieszczonym pod okładką książki. Po jego wybraniu pojawiają się ikonki plików epub, mobi, PDF, nutki – kierujące do tekstu książki.

– Ale otwieranie plików epub i mobi wymaga użycia dedykowanych programów do czytania książek elektronicznych. Można je bezpłatnie ściągnąć z internetu, np. program Icecream, Ebook Reader lub Calibre, lub też wszystkie e-książki otwierać w formacie PDF – mówi Bożena Janda, bibliotekarka WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkie e-booki WiMBP rejestrowane są w katalogach: Wypożyczalni Głównej, filii miejskich i Wypożyczalni Muzycznej, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama