Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Niecałe 30  tys. zł ratusz wyda na opracowanie dokumentacji nowego miasteczka ruchu drogowego w Rzeszowie – miejsca, gdzie dzieci i niepełnosprawni będą się mogli  integrować.

Miasteczko ruchu drogowego powstanie pomiędzy ul. Wiktora a ul. Kotuli. Rzeszowski magistrat wybrał już firmę, która wykona dokumentację inwestycji.

– Zgłosiły się do nas dwie firmy z Rzeszowa. Wybraliśmy Usługi Projektowe Tomasz Swynczak. Koszt projektu to niecałe 30  tys. zł – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Miasteczko ruchu drogowego ma składać się z jezdni i chodników uzupełnionych o elementy małej architektury (ławki, siedziska, stoliki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, żagle zacieniające) oraz infrastruktury drogowej takiej jak  znaki i sygnały drogowe, przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe (z elementami dźwiękowymi imitującymi nadjeżdżający pociąg), próg zwalniający.

W planach jest również, aby powstały niskie krawężniki, a chodniki i dojścia były wykonane z materiałów antypoślizgowych. Miasteczko ma zostać również wyposażone w sygnalizację dotykową, czyli kolorystyczne i fakturowe oznakowanie elementów pionowych i poziomych oraz sygnalizację wzrokową np. sygnalizację świetlną, znaki graficzne z odpowiednio skontrastowanymi kolorami.

Na realizację tej inwestycji miasto chce pozyskać pieniądze z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Jeśli uda zdobyć się w ten sposób fundusze to miasteczko ruchu drogowego w 90 proc. zostanie sfinansowane dzięki unijnemu programowi.

Ratuszowi zależy również, aby inwestycja została zrealizowana jak najszybciej. – Jeśli nie uda nam się pozyskać dofinansowanie, to i tak miasteczko wybudujemy prędzej, czy później, ponieważ jest ono zapisane w budżecie na przyszłe lata – zapewniała kilka dni temu Wąsowicz-Duch.

W planach jest również budowa dwóch placów zabaw z myślą o dzieciach niepełnosprawnych na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra oraz przy ul. Wyspiańskiego na os. Kmity.  W tej sprawie nie udało się jeszcze wyłonić firmy, która zajmie się wykonaniem projektu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: