Zdjęcie: Materiały Anny Skiby
Reklama

Chcą zadbać o kobiety kompleksowo i w każdym wieku. Chcą wykorzystać swoje doświadczenie, wiedzę i energię przekazać tym, które sobie nie radzą. O kim mowa? O Rzeszowskiej Radzie Kobiet, która w 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych powstała przy prezydencie Rzeszowa.

W Polsce kobiety uzyskały prawa wyborcze po odzyskaniu suwerenności 28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Dlatego też 100 lat później Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zdecydował się powołać, jako organ opiniodawczo-doradczy, Rzeszowską Radę Kobiet.

To czwarta rada, która działa przy prezydencie miasta w Polsce. Wcześniej tego typu organy utworzono w Słupsku, Wrocławiu i Katowicach.

W skład Rzeszowskiej Rady Kobiet wchodzą: Anna Skiba, szefowa Nowoczesnej na Podkarpaciu; Jolanta Kazimierczak, miejska radna z PO; Anna Kowalska, szefowa Zarządu Transportu Miejskiego, reprezentująca SLD; Marta Półtorak, właścicielka Millenium Hall i prezes „Marma” Polskie Folie; siostra Bogumiła Mucha, Edyta Walczyk, członek Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa, działaczka PO; Ewa Bednarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie.

Tadeusz Ferenc pytany, dlaczego powołał RRK, odpowiada żartem, że nie potrafi odmawiać kobietom. A tak na poważnie, docenia ich zaangażowanie w różne inicjatywy. – Kobiety dużo robią a mężczyźni często przychodzą na gotowe – mówi Tadeusz Ferenc.

Zdjęcie: Materiały Anny Skiby

Czym konkretnie ma się zajmować Rzeszowska Rada Kobiet? Jeszcze nie wiadomo, ponieważ kobiety dopiero zaczynają tworzyć konkretny harmonogram inicjatyw, ale ich plany są ambitne.

Po pierwsze, chcą pomagać rzeszowiankom „twarzą w twarz” podczas dyżurów, które będą się odbywać raz w tygodniu w czwartki w godz. 17:00-19:00 w domu kultury przy ul. Krynickiej.

Po drugie, chcą zadbać o zdrowie kobiet. Na początek, proponują zajęcia fitness w domach kultury, czy porady zdrowego odżywiana. Chcą również pomagać kobietom, które do ginekologa przychodzą dopiero wtedy, gdy są w zaawansowanej ciąży.

– Chcemy przekonać kobiety, że badania cytologiczne, mammograficzne i w ogóle regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne, dlatego planujemy działać  w tym obszarze, aby nie tylko uświadamiać, ale też i ułatwiać takie badania – wyjaśnia Anna Skiba.

RRK chce też pomagać matkom, które są aktualnie na macierzyńskim. – Chcemy, aby kobiety, które wychowują dzieci, inwestowały w siebie i dokształcały się, by po urlopie wróciły do pracy lub znalazły nową z racji podwyższonych kwalifikacji – tłumaczy Jolanta Kaźmierczak.

Do tego Rada planuje pomagać też np. takim kobietom, które chcą iść do pracy, a zaborczy mąż im nie pozwala. – Chcemy, aby takie kobiety miały w nas oparcie. Chcemy ich nauczyć, jak z takimi mężami mają rozmawiać – tłumaczy Skiba.

Jeśli chodzi o kwestie zawodowe, Rada zamierza służyć także pomocą kompleksową – od pomocy w napisaniu dobrego CV, pomocy w znalezieniu właściwego kierunku zawodowego, do przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Rada chce pomagać również kobietom w zakładaniu własnych firm.

– Chcemy budować poczucie własnej wartości wśród kobiet, tych kobiet, które nie mają możliwości skorzystania z jakichkolwiek  ofert albo warunki życiowe nie pozwalają im na podjęcie jakichkolwiek konkretnych działań  – przekonuje Ewa Bednarska.

Rada ma w planach pomagać również i tym kobietom, które np. musiały dokonać terminacji ciąży z powodu nieodwracalnego i poważnego uszkodzenia płodu, czy tym, które poroniły. – Kobiety, które poroniły często są później w złej kondycji psychicznej. Chcemy im zapewnić pomoc psychologa – wyjaśnia Anna Skiba.

RRK nie wyklucza także młodych kobiet, które zaszły przedwcześnie w ciąże. Dla nich ma nie tylko dobre słowo i wsparcie duchowe, ale także konkretną pomoc socjalną.

RRK chce też wyjść z ofertą do seniorek, które często przesiadując latem na ławkach czują się niepotrzebne. Planują organizację zajęć w domach kultury – od spotkań informacyjnych, dzięki którym seniorki będą wiedziały, jakie im prawa przysługują, po zajęcia taneczne i dancingi, aby miały okazję kogoś poznać.

Kontakt z Rzeszowską Radą Kobiet jest możliwy poprzez numer telefonu: 505 058 088.

Zdjęcie: Materiały Anny Skiby

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama