Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

– Pod pozorem „walki” z kryzysem wprowadzane są antypracownicze i antyzwiązkowe przepisy prawa – alarmuje rzeszowska „Solidarność”.

We wtorek rząd przyjął nowe zapisy do tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać trudny czas epidemii koronawirusa. Tarcza antykryzysowa 3.0 umożliwi m.in. zwolnienie większej grupy przedsiębiorców z płacenia składek ZUS. Wydłużone zostaną także koncesje, pozwolenia i uprawnienia. 

Tarcza antykryzysowa 3.0 nie podoba się rzeszowskiej „Solidarności”, która twierdzi, że znajdujące się w tarczy zapisy są „antypracownicze” i „antyzwiązkowe”. Zarząd „S”, który do tej pory wspierał praktycznie wszystkie działania rządu PiS (był jej polityczną przybudówką) zapisy tarczy antykryzysowej przyjął z „dezaprobatą i wielkim niepokojem”.

„Nie zgadzamy się, aby pod pozorem „walki” z kryzysem wprowadzane były antypracownicze i antyzwiązkowe przepisy prawa. Nie ma na to naszej zgody!” – czytamy w wydanym we wtorek (28 kwietnia) stanowisku zarządu rzeszowskiej „Solidarności”. Stanowisko podpisał lider regionalnych struktur „S”, Roman Jakim. 

„Solidarność” zażądała od premiera RP Mateusza Morawieckiego, by rząd natychmiast przestał wprowadzać „antyspołeczne rozwiązania”. Zdaniem związku zawodowego, zapisy tarczy antykryzysowej 3.0 „wzbudzają niepokój społeczny” i utrudnią walkę ze skutkami pandemii koronawirusa. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Zadaniem Rządu RP jest przeciwdziałanie niepokojom społecznym, a nie ich podsycanie” – czytamy dalej w stanowisku „S”. Związek twierdzi, że „eliminowanie” go z rozmów o zapisach tarczy „doprowadzi do daleko idących zawirowań”. „Rząd w aktualnej sytuacji musi wśród pracowników szukać sojuszników, a nie wrogów” – głosi stanowisko „S”.

Rzeszowska „Solidarność” wystąpiła również do centrali związku, by ta podjęła „skuteczne działania w obronie praw pracowniczych”. „Nie możemy dopuścić, aby teraz i w przyszłości pod pozorem ochrony miejsc pracy wprowadzano tak kompromitujące zapisy” – twierdzi „Solidarność” regionu rzeszowskiego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama