Zdjęcie: Materiały Legii Akademickiej
Reklama

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa znalazła się w gronie 21 uczelni niepublicznych z całej Polski, które zakwalifikowane zostały do programu „Legia Akademicka”. W zajęciach mogą też uczestniczyć studenci innych uczelni. 

Dzięki temu studenci uczelni będą mogli uczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu wojskowym w pierwszej połowie 2020 r. Będzie to III edycja programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Do udziału w kolejnej edycji programu MON wystosowało zaproszenia również do resortu spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz kultury i dziedzictwa narodowego. To kontynuacja zapoczątkowanego w 2018 r. pilotażowego projektu Legii Akademickiej.

MNiSW wskazało uczelnie, które będą realizować zajęcia dla studentów. W gronie 21 uczelni niepublicznych z całej Polski znalazła się rzeszowska WSPiA – jedyna uczelnia z Podkarpacia, która przystąpiła do szkolenia przygotowującego do dalszej służby.

Co bardzo ważna w zajęciach uczestniczyć mogą nie tylko studenci WSPiA, ale także studenci z innych uczelni. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie www.wspia.eu i dostarczyć go do dziekanatu uczelni.

Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez MON programem szkoleniowym i praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON.

Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który ma obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Zasadniczym celem tej części będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

Część teoretyczna szkolenia, obejmująca m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej organizowane są przez uczelnię. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i zajmują ok. 30 godzin lekcyjnych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy (zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi).

Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy (zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy). Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.

Legia Akademicka jest dla wszystkich studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, zarówno dziennych i zaocznych. To miejsce zarazem dla kobiet jak i mężczyzn, dla osób odważnych, chcących przeżyć przygodę swojego życia, zdobyć niepowtarzalne doświadczenia i unikalne umiejętności, ukształtować swój charakter i wykuć hart ducha, wyrobić pewności siebie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

– Zgłębić trudne arkana żołnierskiego rzemiosła, które przydadzą się zarówno w codziennym życiu jak i w przyszłej pracy zawodowej – kto wie, być może również w mundurze wojskowym – podkreśla Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie. 

Więcej informacji na temat Legii Akademickiej znajdziecie na stronie Legii Akademickiej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama