Zdjęcie: Swiatdrzewa.pl

Ponad 200-letni bez czarny rosnący między blokami w centrum Rzeszowa znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2019. 1 czerwca ruszy głosowanie. 

Do 9. już edycji konkursu „Drzewo Roku” organizowanego przez Klub Gaja zgłoszono blisko 50 drzew z całej Polski. Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16. finalistów, którzy są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii.

Wśród finałowej „16” jest rosnący w centrum Rzeszowa od ponad 200 lat bez czarny. Drzewo do konkursu zgłosiła mieszkanka Rzeszowa – Halina Sikorę. Bez czarny ma ok. 6 m wysokości i 125 cm obwodu. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samy sercu miasta.

– Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich – informują organizatorzy konkursu. 

Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu.

Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2019 dowiemy się już w czerwcu. Zwycięzcę wybiorą sami internauci podczas głosowania, które rozpocznie się 1 czerwca br. na www.drzeworoku.pl

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama