Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rozpoczęła się decydująca faza tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Od poniedziałku (5 września) do 7 października, mieszkańcy mogą oddawać głosy na wybrane projekty. Na liście jest 107 propozycji.

Rzeszowianie mogą już decydować na co zostanie wydane 9 mln zł. Z czego 2 mln zł miasto przeznaczyło na inwestycje ogólnomiejskie, 6 mln zł na osiedlowe i 1 mln zł na działania o charakterze kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Urzędnicy przez prawie miesiąc (do 19 sierpnia) sprawdzali, które ze 130 zgłoszonych pomysłów, uda się zrealizować. Musieli cenić szacowany koszt projektu, czy np. wskazana lokalizacja to teren należący do miasta. Ostateczną weryfikację przeszło 107 wniosków. 

Wśród propozycji są dwie dotyczące leczenia niepłodności metodą in vitro. 

„Obecnie takie programy funkcjonują w wielu samorządach, lecz przy wstrzymaniu centralnego dotowania budżet obywatelski pozostaje jedną z nielicznych możliwości szukania dofinansowania i wsparcia przez tego potrzebujących” – napisali w uzasadnieniu autorzy jednego z projektów.

Jeżeli zyska on akceptację mieszkańców, do programu zostanie zakwalifikowanych 10 par. W Rzeszowie, jak wynika z wniosku, na problem niepłodności cierpi 6500-7000 par.

„Program funkcjonuje w innych miastach Polski, chcemy aby Rzeszowianie również mieli szansę na rodzicielstwo” – tłumaczą z kolei mieszkańcy, którzy złożyli drugi taki projekt. I proponują sfinansowanie procedur dla kilku par. Jeden zabieg in vitro wraz z badaniami to wydatek około 12 tys. zł, a dofinansowanie z RBO wyniesie 6 tys. zł.

Wśród innych propozycji jest wiele dotyczących remontu osiedlowych dróg, placów zabaw czy oświetlenia. Mieszkańcy mają też pomysły na organizację warsztatów filmowych, turnieju rycerskiego, zajęć sportowych i pikników.  

Na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania są też takie, które mieszkańcy Rzeszowa już znają. Np. organizacja kolejnej edycji Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, czy X jubileuszowego miejskiego konkursu muzycznego „Gdzie się podziały tamte melodie?”. 

Wszystkie wnioski można przejrzeć na stronie: rbo.erzeszow.pl. Tam jest też odnośnik do głosowania internetowego. Można też oddać głos w formie tradycyjnej. Formularze są w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta przy ul. Okrzei oraz Kopernika, a także w rzeszowskich galeriach handlowych. 

Głosowanie zakończy się 7 października. Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 14 października.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama