Zdjęcie: agencja Bogaczewicz
Reklama

Już wiadomo, na co miasto wyda 9 mln zł z puli Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Mieszkańcy wybrali do wykonania 36 projektów.

Głosowanie na projekty RBO 2023 trwało od 5 września do 7 października. Mieszkańcy mieli do wyboru 107 projektów, które podzielono na trzy kategorie. W pierwszej było 2 mln zł na inwestycje ogólnomiejskie, w drugiej 6 mln zł na osiedlowe i w trzeciej 1 mln zł na działania o charakterze kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

W głosowaniu RBO 2023 wzięło udział 74 335 osób, z czego 73 859 głosów oddano przez internet. Nieważnych głosów było 43.

W czwartek (13 września) miasto podało listę projektów, które zdobyły najwięcej głosów.  W pierwszej kategorii najwięcej głosów oddano na projekt dotyczący wyposażenia rzeszowskich przedszkoli i świetlic szkół podstawowych w klimatyzatory. Na ten projekt o wartości 2 mln zł oddano 12 775 głosów. Jest jedynym do wykonania w tej kategorii. 

Jak mówi Robert Walawender, przewodniczący komisji ds. RBO, w kategorii zadań osiedlowych zwyciężył projekt poprawy infrastruktury na stadionie Grunwaldu Budziwój, który dostał 2345 głosów. W trzeciej kategorii wygrał pomysł na organizację zajęć sportowych dla dzieci na rzeszowskich osiedlach. Ten projekt dostał 2037 głosów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Łącznie do wykonania będzie 36 projektów z RBO 2023 – LINK. – Mimo kryzysu, który dotyka wszystkie samorządy, udało nam się nie tylko utrzymać budżet obywatelski, ale dodatkowo zwiększyć jego wartość – mówi Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta. I przewiduje, że w przyszłym roku pula RBO się utrzyma, a może będzie wyższa. 

– Tak liczny udział mieszkańców w zgłaszaniu projektów i głosowaniu to najlepszy dowód na to, że to dobry i pożądany przez rzeszowian kierunek – dodaje Kamiński. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszpw-news.pl

Reklama