Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Z 9 mln do 9,4 mln złotych podwyższono Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2024 rok. We wtorek zgodzili się na to miejscy radni. 

Rzeszowski Budżet Obywatelski istnieje od 2014 roku. Mieszkańcy co roku w głosowaniu wybierają projekty, które miasto musi wykonać. W puli RBO 2023 do podziału było 9 mln zł, mieszkańcy do wykonania wybrali 36 projektów.

Przed nami kolejna edycja RBO na 2024 rok. Tym razem w budżecie będzie więcej pieniędzy – o 400 tys. zł. O tyle zwiększy się pula na projekty osiedlowe – z 6 mln do 6,4 mln zł. Pozostałe – ogólnomiejskie oraz kulturalne, sportowe i kulturalne – utrzymano.

Na ogólnomiejskie projekty przeznaczono 2 mln zł, na trzecią kategorię przewidziano 1 mln zł. W projektach ogólnomiejskich wartość jednego projektu nie może przekraczać 2 mln zł, w projektach osiedlowych maksymalna kwota wynosi 400 tys. zł, kulturalnych – 50 tys. zł. 

I właśnie wysokość projektów w trzeciej puli zaniepokoiła Bogusława Saka, radnego z proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa. – 50 tys. zł na jeden projekt, biorąc pod uwagę inflację, koszty, jest kwotą malejącą – mówił na wtorkowej sesji Sak. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Rozumiem ciężki czas. Mam nadzieję, że w przyszłości, w kolejnym roku, rada i prezydent rozważą zwiększenie tej kwoty – powiedział Sak. Za przyjęciem uchwały o RBO na 2024 rok zagłosował. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Za było 24 radnych. 

Plan przewiduje, że projekty na RBO 2024 będzie można zgłaszać od 4 lipca do 21 lipca br. Projekty będą weryfikowane od 24 lipca do 18 sierpnia. 21 sierpnia poznamy listę projektów dopuszczonych do głosowania. Skargi będzie można składać do 28 sierpnia.

Głosowanie zaplanowano od 8 września do 8 października. Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 13 października.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama