Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Trwa głosowanie w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim na 2022 rok. Do tej pory oddano już 26 tys. głosów. – Poważnie rozważamy dołożenie się do projektów – deklaruje prezydent Fijołek.

O tym, że rozpoczęło się głosowanie w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, informowaliśmy 10 września – TUTAJ. W tym roku rzeszowianie mogą wybierać ze 102 projektów. Są wśród nich projekty stojaków dla rowerów w centrum Rzeszowa, siłowni plenerowej na osiedlu Mieszka I, a także letnich imprez rolkowych. Pełna lista znajduje się – TUTAJ
 

– Najczęściej zgłaszanymi propozycjami są projekty boisk i osiedlowych placów zabaw. W tym aż 48 projektów ma charakter prospołeczny, kulturalny, oświatowy oraz sportowy – przekazuje Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Pobić rekord
Od 10 września w systemie elektronicznym RBO oddano w sumie ponad 26 tys. głosów. 8601 w kategorii pierwszej, 8939 w drugiej i 8662 – w trzeciej. 
 
– W ubiegłym roku zostało oddanych ok. 60 tys. głosów. Liczymy, że teraz wynik ten zostanie poprawiony – mówi Robert Walawender, zastępca przewodniczącego Komisji ds. RBO.
 

– Bardzo zachęcamy mieszkańców do głosowania. Dlatego poważnie rozważamy dołożenie się do projektów. Gdy zauważymy, że zgłoszony projekt jest wartościowy, a on nie dostanie się do tegorocznej edycji, to znajdzie się wówczas w budżecie przyszłorocznym – zapowiada prezydent Konrad Fijołek.

Dzięki RBO powstał m.in. kompleks z boiskami, placem zabaw i siłownią plenerową przy ulicy Kustronia. Urządzenia testował we wtorek prezydent Rzeszowa.

– „Budżet” wyzwolił w mieszkańcach ogromną inicjatywę. Pokazał, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce i decydować o tym, jakie inwestycje są dla nich najpilniejsze – podkreśla Fijołek. – Szczególnie cieszy mnie to, że coraz więcej zgłaszanych projektów dotyczy ochrony środowiska i ekologii – dodaje. 

Trzy kategorie 
Ogółem w RBO 2022 do podziału jest 8,2 mln zł. To 0,5 proc. wydatków miejskiego budżetu za ostatni rok. 
 
4,1 mln zł znalazło się w puli kategorii pierwszej – to budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury miejskiej. 3,28 mln zł trafiło do puli kategorii drugiej, w której są budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury osiedlowej. Najmniej, bo 820 tys. zł, należy do kategorii trzeciej, czyli działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.
 
Maksymalna wartość jednego projektu wynosi: w pierwszej kategorii milion zł, w drugiej 200 tys. zł, w trzeciej – 50 tys. zł.
 
Jak i gdzie głosować?
 
Głosowanie potrwa do 8 października. Jest dostępne w dwóch formach: elektronicznej i tradycyjnej. Głosowanie elektroniczne odbywa się za pośrednictwem e-karty, która znajduje się – TUTAJ. Głosowanie tradycyjne możliwe jest po weryfikacji tożsamości (na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem) w punktach do głosowania. 
 

Punktów jest pięć. Znajdują się w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Rynek 1; w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach Handlowych „Nowy Świat” (ul. Krakowska 20); Millenium Hall (al. Kopisto 1); w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów (al. Rejtana 65); w Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44).

Dodatkowo dwa punkty oferują jednocześnie głosowanie tradycyjne i pomoc w głosowaniu elektronicznym. Są to: Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Kopernika 15 oraz Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Wyniki głosowania w RBO zostaną opublikowane 14 i 15 października.

(taz)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama