Reklama

W przyszłym tygodniu radni będą głosować zmiany w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Najważniejsze z nich to podwyższenie kwoty z 5 do 6,5 mln zł i zagwarantowanie 500 tys. zł na inwestycje kulturalno-oświatowe.

Najbliższą sesja Rady Miasta Rzeszowa zaplanowano na 15 kwietnia. Zwołano ją specjalnie, by można było uruchomić procedury związane ze zmianami w budżecie obywatelskim oraz zakończyć ten proces przed wakacjami. Obecnie radni z wszystkich klubów, w specjalnej komisji, pracują nad ulepszeniem regulaminu RBO. Najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone dotyczą kwoty. Została ona podwyższona o 30 proc., czyli o 1,5 mln złotych. 6,5 mln złotych podzielono na dwie części: 6 mln zł na zadania inwestycyjne i 500 tys. zł na kulturalno-oświatowe.

– Nie chcemy, by mówiono, że w budżecie obywatelskim dominuje asfalt, dlatego chcemy zagwarantować 500 tys. zł na inwestycje kulturalno-oświatowe – mówi Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa (PiS). – Mam nadzieję, że w przyszłości kwota budżetu obywatelskiego będzie jeszcze większa, ale zmiany chcemy wprowadzać stopniowo.

Kolejne dotyczą głosowania. Zmniejszono liczbę głosów z trzech do dwóch, oraz wprowadzono zasadę, by głosy były wrzucane bezpośrednio do urny, a nie przekazywane osobom trzecim.

– Chcemy uniknąć dopisywania głosów, co niestety zdarzało się w poprzednim głosowaniu. Mamy nadzieję, że w ten sposób ograniczymy takie praktyki. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał przekazać swoją kartę zaufanej osobie, by za niego wrzuciła do urny, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale innym da to gwarancję, że na ich karcie nikt niczego nie dopisze – uważa Szumny.

Dodatkowo, jak w pierwszym głosowaniu, każdy będzie mógł wysłać zeskanowaną kartę przez internet, lub przynieść ją osobiście do urzędu, punktu informacyjnego lub do siedziby rad osiedli. Propozycje zadań mogą być zgłaszane przez radę osiedla lub co najmniej 15 osób, które w dniu zgłoszenia ukończyły 16 lat i są zameldowane na terenie Rzeszowa.

Radni postanowili, że z głosowaniem nad budżetem obywatelskim nie będą czekać i procedury chcą zakończyć do wakacji. – We wrześniu będą wybory samorządowe i nie chcemy by to się nam nakładało – przekonuje Waldemar Szumny.

Mieszkańcy swoje propozycje do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego będą więc mogli zgłaszać od 5 do 19 maja, a ich weryfikacja przez komisję powinna zakończyć się do 16 czerwca.

Do tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłoszono ponad sto propozycji. 10 zadań o łącznej wartości przekraczającej 5 mln zł. Mieszkańcy na projekty oddali 35 tys. głosów. Najwięcej głosów otrzymała osiedlowa scena amfiteatralna na osiedlu Krakowska – 3286 głosów o wartości 600 tys. zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.