Reklama

„Lato z Przytupem w Hołdzie Oskarowi Kolbergowi” – pod takim hasłem w niedzielę (7 września) odbędzie się impreza na rzeszowskim Rynku.

Rok 2014 przez Sejm został ogłoszony Rokiem Oskara Kolbera. Celem ogólnopolskich obchodów jest uczczenie 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego folklorysty. Przyłączył się do nich do Rzeszowski Dom Kultury, który w niedzielę organizuje imprezę „Lato z Przytupem w Hołdzie Oskarowi Kolbergowi”.

Podczas „Lata…” zaprezentują się utytułowane kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz zespoły tańca ludowego z województwa podkarpackiego. Wystąpią: Kapela Słociniacy, Zespół Śpiewaczy Kumoszki, Zespół Śpiewaczy Wesołe Kumoszki, Zespół Śpiewaczy Budziwojce, Kapela Ludowa Sztajerek, Wesołe Bajaderki, Zespół Tańca Ludowego Beskid, Zespół Pieśni i Tańca Karpaty oraz inni zaproszeni goście.

Artyści zaprezentują specjalnie przygotowany na tę okazję repertuar ku pamięci Oskara Kolberga, natomiast konferansjer przybliży wszystkim uczestnikom widowiska postać polskiego folklorysty. Dodatkową atrakcją dla uczestników imprezy będzie degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń, które działają przy filiach Rzeszowskiego Domu Kultury.

„Lato z Przytupem w Hołdzie Oskarowi Kolebergowi” rozpocznie się na Rynku o godz. 17:00.

Oskar Kolberg

To polski folklorysta, etnograf i kompozytor urodzony w 1814 roku, posiadający jeden z najbogatszych dorobków z zakresu ówczesnego ludoznawstwa.

Jego spuścizna do dziś jest przedmiotem zainteresowań wszystkich artystów i badaczy, chcących zgłębić temat kultury polskiej wsi XIX wieku. Dorobek ten jest niezwykle istotny

dla określenia polskiej tożsamości i podtrzymania dziedzictwa narodowego. Fakt ten uwydatnić mają uroczyste obchody Roku Kolberga 2014.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.