Zdjęcie: Pixabay

Do listopada ma powstać sześć nowych instalacji na budynkach i terenach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. MPWiK zaoszczędził już 3,5 mln zł.

– Montaż paneli ukończono już na dachu garażów przy siedzibie firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Pozostałe instalacje powstają przy ulicach Brydaka, Armii Krajowej, Kochanowskiego, Krakowskiej i Sportowej oraz na budynku warsztatów przy ul. Naruszewicza. 

Prace mają potrwać do 6 listopada. Koszt nowych instalacji to ponad 365 tys. zł. Zamontowane panele osiągną moc 83 kW. Inwestycje zostaną sfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. 

Miliony oszczędności

Dzięki produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii MPWiK zaoszczędził w 2020 roku blisko 3,5 miliona złotych.

Pierwszą farmę fotowoltaiczną MPWiK wybudował w 2016 roku – na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Ciepłowniczej. Jej moc to 1 MW, a wartość 4,9 mln zł . Instalacja składa się z 3220 paneli i została ustawiona na 2 ha powierzchni.

Drugą instalację zamontowano trzy lata później na terenie zakładu uzdatniania wody. Ta liczy 4 tys. modułów i zajmuje blisko 2,5 hektara. Jej moc wynosi 1,2 MW.

Instalacje znajdują się na także dachach budynków oraz na ścianach biurowca MPWiK przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie.

Instalacje fotowoltaiczne w Rzeszowie pozwalają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1427 ton rocznie. Jesienne inwestycje pozwolą ograniczyć emisję o dodatkowe 66 ton. 

Spółka przygotowuje się również do budowy kolejnych kilku instalacji o łącznej mocy 50 kW.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama