Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

10 tysięcy zaproszeń do udziału w Rzeszowskim Panelu Klimatycznym trafi do losowo wybranych mieszkańców. Mają miastu pomóc, jak być bardziej zielonym.

Organizację panelu klimatycznego Konrad Fijołek obiecywał w kampanii wyborczej w 2021 roku. To była jedna z obietnic, jaką Fijołek złożył, wówczas jako kandydat opozycji w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa.

O taki panel z udziałem mieszkańców upominał się szczególnie Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który poparł Fijołka w wyborach. – Ustalenia tego panelu dla pana Fijołka będą wiążące – mówił wtedy Szymon Hołownia.

Pięć spotkań o klimacie

Od tej obietnicy minęły dwa lata. Miasto do panelu jest w końcu gotowe, szczególnie że Rzeszów jest w gronie kilku polskich miast, które obiecały Komisji Europejskiej, że do 2030 roku osiągną neutralność klimatyczną. 

Rzeszowski Panel Klimatyczny to nic innego, jak panel obywatelski. Będzie się składał z pięciu spotkań: 21, 22 października oraz 4, 5 i 18 listopada.

Jak informuje Urząd Miasta Rzeszowa, pierwsze trzy spotkania będą czysto informacyjne: grupa spotka się z ekspertami w dziedzinach klimatu i środowiska, by móc później wypracować odpowiednie rekomendacje dla miasta.

Głosowanie zaplanowano na ostatnie spotkanie. Pomysły, które uzyskają przynajmniej 80 proc. poparcia, mają później zostać wprowadzone w życie. W tym właśnie mają mieć swój udział mieszkańcy, którzy zostaną zaproszeni do udziału w panelu.

Zmiany z mieszkańcami 

Koordynatorzy akcji wysyłają zaproszenia do udziału w panelu 10 tys. losowo wybranym mieszkańcom. Z tej liczby losowana jest 60-osobowa reprezentacja, która weźmie udział w panelu. Po przeszkoleniu, wskażą działania prezydentowi oraz Radzie Miasta Rzeszowa.

Koordynacją panelu zajmują się fundacja Pole Dialogu oraz Fundacja Stocznia, a także  specjalny zespół miejskich urzędników. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, mówi, że sprawy związane z ochroną klimatu są fundamentem jego polityki. 

– To wszystko tak naprawdę ma służyć jednemu: dobrej jakości życia w mieście. Jakiekolwiek zmiany nie mogą się jednak odbywać bez rozmowy z mieszkańcami – podkreśla prezydent Fijołek. 

Miasto uruchomiło stronę internetową związaną z panelem: panel-obywatelski.erzeszow.pl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama