Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Stowarzyszenie “Zupełne dobro” przygotowało “Rzeszowski przewodnik po miejscach pomocy”. Ma on ułatwić życie bezdomnym i ubogim. 

Od 2017 roku w Rzeszowie jest prowadzona akcja “Zupa na placu”. To dzieło stowarzyszenia “Zupełne dobro”, które już od prawie trzech lat pomaga bezdomnym i ubogim, częstując ich m.in. ciepłą zupą na placu Ofiar Getta.

Z pomocy stowarzyszenia co poniedziałek korzysta 50-60 osób, czasem ta liczba dobija nawet do 70. “Zupełne dobro” w 2017 roku otworzyło także pierwszą lodówkę foodsharingową przy byłym pubie Kultura (ul. Szopena 59), gdzie można zostawić jedzenie, jeśli np. zostaje nam coś po świętach, czy rodzinnych imprezach. 

Kolejną inicjatywą jest “Rzeszowski przewodnik po miejscach pomocy”. Ta licząca niespełna 200 stron książeczka to zbiór informacji i miejsc, w których można uzyskać pomoc. Jak czytamy we wstępie do przewodnika, to “swoisty kompas ułatwiający poruszanie się po Rzeszowie. To także wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą jak”. 

– Pomysł na przewodnik zrodził się po pytaniach od osób, do których wychodzimy. Pytali, gdzie mogą wyrobić dokumenty, w jaki sposób uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, co zrobić i gdzie się udać w sprawie odwyku itd. Tych pytań było dużo, a nie zawsze umieliśmy na nie odpowiedzieć – wyjaśnia Marzena Harasiuk, prezes stowarzyszenia “Zupełne dobro”.

Prace nad przewodnikiem trwały prawie rok. Na początku należało zastanowić się nad formą, rodzajem informacji, które znajdą się w przewodniku itp. – Najtrudniejsze było wyszukanie i zweryfikowanie informacji, a także opisanie ich w prosty i przejrzysty sposób – wyjaśnia Marzena Harasiuk.

– Dziewczyny, które pracowały nad składem, czasami miały mnie dość, bo co chwilę zmieniałam koncepcję – śmieje się szefowa “Zupełnego dobra”. 

Przewodnik zaczyna się od rozdziału “Co zjeść”, w którym jest wykaz miejsc w Rzeszowie, gdzie bezdomni mogą dostać ciepły posiłek. W przewodniku jest podany ich adres, kontakt, godziny otwarcia, opis udzielanej pomocy oraz wskazówki, jak dotrzeć do danego miejsca. 

Kolejne rozdziały to “Gdzie spać – mężczyźni” i “Gdzie spać – kobiety”, które są podzielone na podrozdziały. W pierwszych znajdują się wykazy ogrzewalni, czyli pomieszczeń, gdzie w zimie można przespać w ciepłym kącie noc na ławce lub materacu. Ogrzewalnie działają trochę jak poczekalnie dworcowe. 

W kolejnych podrozdziałach znajdują się informacje o noclegowniach, czyli miejscach, gdzie można się wyspać w łóżku, umyć i przygotować sobie prosty posiłek. W noclegowni można przebywać tylko w nocy, potem trzeba opuścić ją na cały dzień.

Następne podrozdziały to wykaz schronisk, gdzie bezdomny może przebywać przez całą dobę – najczęściej do trzech miesięcy. Osoba przebywająca w schronisku ma zapewnione wyżywienie, nocleg oraz pomoc prawną. 

Dalej w przewodniku znajdziemy informacje o tym, gdzie bezdomni mogą się ubrać, umyć, leczyć, a także, gdzie mogą leczyć uzależnienie od alkoholu i innych substancji. Ponadto, w przewodniku znajduje się wykaz instytucji udzielających pomocy psychologicznej oraz gdzie mogą się leczyć osoby współuzależnione.

Na końcu przewodnika są także punkty, w których bezdomnym udzielana jest pomoc w szukaniu pracy, pomoc prawna, pomoc związana z pozyskaniem świadczeń m.in. socjalnych oraz jak udzielić pomocy obcokrajowcom. 

“Zupełne dobro” planuje jeszcze w tym roku wydrukować 300 sztuk przewodnika i 500 sztuk składanej mapy A3, na której znajdą się najważniejsze miejsca pomocy. Przewodnik i mapa będą bezpłatnie dostępne w instytucjach, które pojawiają się w przewodniku oraz w stowarzyszeniu “Zupełne dobro” (ul. Szopena 59).

Przewodnik i mapa będą rozdawane także w poniedziałki na placu Ofiar Getta podczas “Zupy na placu”. Przewodnik można także pobrać TUTAJ. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: