Zdjęcie: Bogdan Dziworski
Reklama

“Rzeszowski weekend fotografii” – to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa. Gośćmi “Weekendu” będą” m.in. Bogdan Dziworski, Wojciech Grzędziński, Wiktor Franko, Włodek Pawłow. 

Pięciodniowa formuła – 25-29 września – inauguracyjnej edycji projektu przewiduje m.in. wystawy fotografii oraz spotkania autorskie, warsztaty fotograficzne i przegląd portfolio prowadzone przez zaproszonych gości. 

Główną częścią “Weekendu” będą wernisaże takich artystów, jak: Bogdan Dziworski, Wojciech Grzędziński, Wiktor Franko, Włodek Pawłow. 

Dziworski, a w zasadzie prof. Bogdan Dziworski to wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy, odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko i średniometrażowych. Jego zdjęcia to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Wojciech Grzędziński to z kolei fotoreporter. Laureat konkursów fotograficznych World Press Photo, Visa D’Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty prezydenta RP. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami.

Zdjęcia artystyczne, jak i komercyjne robi kolejny z zaproszonych gości, którym jest Wiktor Franko. Jego prace ukazują się w wielu czasopismach fotograficznych i modowych, zarówno polskich jak i światowych i są wielokrotnie doceniane na rożnych konkursach fotograficznych m.in. dwukrotnie w Viva Photo Awards.

Franko jest autorem zdjęć promujących Fashion Week Poland – edycja 8. i 9. oraz trzech plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody – Off Fashion. W swojej fotografii Wiktor Franko posługuje się często motywami i nawiązaniami literackimi, a w jego pracach widać silne wpływy surrealizmu.

Włodek Pawłow to z kolei fotograf z miłości, którą zaszczepił w nim Eugeniusz Nasierowski. Zawodowo pracował wykonując zdjęcia reklamowe, portretowe i fotografię techniczną. Pracuje też na zlecenie, wykonując odbitki na wystawy fotograficzne. Ceni fotografię analogową, często używając aparatów średnio i wielkoformatowych. Sam wywołuje negatywy i odbitki. Od ponad dekady współpracuje z legendarnym fotografem Tadeuszem Rolke, m.in. przy sesjach na otwarcie muzeum POLIN czy dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Podczas “Rzeszowskiego weekendu fotografii” zobaczymy także zdjęcia nieżyjącej już wybitnej fotografki Zofii Rydet. Artystka  od lat 60. czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym, tworząc cykle “Mały człowiek” i “Czas przemijania”, czy “Świat uczuć i wyobraźni”. Od 1978 roku praktycznie do końca swej twórczości Rydet realizowała najważniejsze dokonanie artystyczne – “Zapis socjologiczny” – wykonana z kilkudziesięciu tysięcy negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach w całej Polsce i innych miejscach, takich jak Douchy we Francji i w Nowym Jorku.

Główna część dorobku artystycznego Zofii Rydet aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i odczytywanie na nowo jej twórczości. 

Wernisaże odbędą się w w Rzeszowie w przestrzeni Biura Wystaw Artystycznych, Muzeum Etnograficznego oraz Galerii Nierzeczywistej RSF. Udział w wernisażach wystaw oraz spotkaniach z zaproszonymi gośćmi jest bezpłatny.

(jg)

PROGRAM “RZESZOWSKIEGO WEEKENDU FOTOGRAFII”:

Środa (25 września)

– 18:30 – Włodek Pawłow – Lalki / Galeria Nierzeczywista RSF / Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem

Czwartek (26 września)

– 18:30 – Zofia Rydet – Zapis Socjologiczny / Muzeum Etnofgraficzne w Rzeszowie / Wernisaż wystawy i spotkanie z Marią Sokół – Augustyńską i Zofią Augustyńską – Martyniak

Piątek (27 września)

–  18:30 – Wiktor Franko – Mars Mission / Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie / Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem.

Sobota (28 września)

–  18:30 – Wojciech Grzędziński – Reminescencje / Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie / Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem.

Niedziela (29 września)

– 16:30 – Bogdan Dziworski – f/5.6 / Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie / Wernisaż wystawy i spotkanie z Autorem.

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: