Fot. Zakład Edwarda Janusza ze zbioru E. Kaliszewskiej
Reklama

Wernisaż „Mikrohistorii” oraz premiera portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne tworzonego przez Fundację Rzeszowską – tak zapowiada się środa w Aparat Caffe. Jeśli chcesz poznać tajemnice naszego miasto, musisz przyjść.

We wspomnieniach przeszłość ożywa na nowo – z takiego założenia wychodzi Ilona Dusza- Kowalska, prezes Fundacji Rzeszowskiej, która odpowiada za projekt „Mikrohistorie”, gdzie różne pokolenia mieszkańców Rzeszowa mogły się dzielić swoimi wspomnieniami o naszym mieście. Celem tej inicjatywy było także wspólne odkrywanie historii oraz kultury stolicy Podkarpacia.

Materiały, w postaci nagrań, dokumentów, czy różnego rodzaju zdjęć, w tym archiwalnych, zbierano także z myślą o tym, aby w formie cyfrowej umieścić je na platformie internetowej – Rzeszowskie Archiwum Społeczne. – RAS jest stale powiększającą się multimedialną bazą materiałów archiwalnych i źródłem historii mówionej osób związanych z Rzeszowem i województwem podkarpackim – wyjaśnia Ilona Dusza-Kowalska. 

Portal RAS umożliwia dzielenie się wspomnieniami i archiwaliami w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu. Wszystkie archiwalia udostępnione w portalu mogą zostać powtórnie wykorzystane do celów niekomercyjnych, dzięki opublikowaniu ich na wolnej licencji Creative Commons BY-NC Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 3.0 Polska (CC BY-NC 3.0 PL).

Inicjatorzy RAS zachęcają też do dzielenia się swoimi archiwaliami. – Portal umożliwia samodzielne publikowanie własnych materiałów archiwalnych, dzięki czemu użytkownicy mogą pomagać sobie nawzajem w poszukiwaniach własnych korzeni i jednocześnie zachować swoje mikrohistorie dla młodszych pokoleń – tłumaczy prezes Fundacji Rzeszowskiej.

Adres portalu to www.ras.rzeszowska.org.pl. W środę (12 grudnia) o 17:00 w Atelier Aparat Caffe (ul. Grunwaldzka 24) odbędzie się jego premiera połączona z wernisażem wystawy „Mikrohistorie”, na którym zostaną zaprezentowane perełki zebrane w czasie zbiórek wspomnień prowadzonych w ramach inicjatywy „Mikrohistorie”. 

– Dla zdecydowanej większości fotografii prezentowanych na wystawie zakodowano w warstwie cyfrowej odniesienia do nagrań dźwiękowych, filmowych pogłębiających temat obrazu. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości – AR, która umożliwia odtworzenie multimediów poprzez bezpłatną aplikację HP REVEAL za pomocą tabletu lub smartfonu z dostępem do Internetu – wyjaśnia Dusza-Kowalska.

Nagrania zostały zebrane i opracowane przez Fundację Rzeszowską.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: