Zdjęcie: CBA

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzech przedsiębiorców. Mieli korumpować grupę przestępczą, która chwaliła się znajomościami w urzędach i sądach. 

Śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa (GDDKiA), nadzoruje śląski oddział Prokuratury Krajowej. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, członkowie grupy za łapówki załatwiali różne sprawy. W grę wchodzi kwota 4 mln zł. 

Do pierwszy zatrzymań doszło w październiku 2020 roku. W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali trzech przedsiębiorców zamieszkałych w Warszawie i w okolicach stolicy. Usłyszeli oni zarzuty płatnej protekcji. Mieli ono wręczyć od 50 do 100 tysięcy euro członkom grupy przestępczej.

– Członkowie grupy w zamian za pieniądze, podjęli się bezprawnego załatwienie spraw w organach ścigania, sądach, urzędach państwowych oraz spółkach Skarbu Państwa – poinformowało w poniedziałek CBA. 

Sprawy te dotyczyły uniknięcia odbycia zasądzonej kary więzienia, odpowiedzialności karnej w prowadzonych postępowaniach karnych, wydania decyzji związanej z planowaną budową drogi szybkiego ruchu oraz w zamian za zawarcie umowy handlowej ze spółką Skarbu Państwa. Zarzuty dotyczą przestępstw, które miały być popełnione w 2020 roku.

– Dodatkowo zarzuty płatnej protekcji ogłoszono dwóm osobom, w tym jednej przebywającej w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie – dodało CBA. 

Jak poinformowała z kolei Prokuratura Krajowa, członkowie grupy przestępczej chwalili się nieograniczonymi możliwościami w załatwianiu spraw za łapówki.

– Dawali bowiem do zrozumienia, że są nie tylko funkcjonariuszami tajnych służb, ale mają też bliskie, a nawet rodzinne, powiązania z osobami, od których zależą strategiczne decyzje, a którzy skłonni są w zamian za określone korzyści materialne podejmować decyzje oczekiwane przez osoby skłonne je przekazać – podała Prokuratura Krajowa. 

Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Aktualnie w sprawie jest 20 podejrzanych. Wyjaśnianych jest kilkanaście wątków.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama