Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

17 osób powiązanych z grupą przestępczą wyłudzającą podatek VAT zatrzymali rzeszowscy policjanci CBŚP i funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej. 

Jak poinformowała Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, grupa przestępcza działała od początku 2016 roku do sierpnia 2017 r., głównie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Chodzi o fikcyjną sprzedaż na Ukrainę proszku do drukarek 3D.

– Zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5-kilogramową puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu – relacjonuje Edyta Chabowska. Z ustaleń służb skarbowych i CBŚP wynika, że przedsiębiorcy wystawiali fikcyjne faktury VAT oraz dokumenty Tax Free dotyczące rzekomej sprzedaży proszku do drukarek. 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, w której podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudziła ze Skarbu Państwa ok. 13 mln zł. Na czele grupy – jak twierdzi prokuratura – stał 46-letni Andrzej Sz. mieszkaniec Tarnowa.

– Oprócz zarzutu kierowania grupą, zarzucamy mu popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej – mówi Grzegorz Zarański, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Zbrodnia VAT-owska jest zagrożona karą nawet 25 lat więzienia. Andrzej Sz. został aresztowany na dwa miesiące. Prokuratura będzie zaskarżała decyzję sądu. Uważa, że mieszkaniec Tarnowa powinien być aresztowany na trzy miesiące.

Zaskarżona zostanie także decyzja sądu, który w ogóle nie zgodził się na areszt dla 40-letniego Roberta B., przedsiębiorcy z okolic Warszawy. Sąd zastosował wobec niego 40 tys. zł poręczenia majątkowego.

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już w niedzielę, a kolejne były kontynuowane w poniedziałek i we wtorek. Zatrzymano 16 osób, głównie z Podkarpacia.  Akcję przeprowadzili policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. 

Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Wobec 14 osób prokuratura zastosowała dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe od 10 tys. do 50 tys. zł.

Dzisiaj (20 marca) wpadła 17 osoba. To Ukrainiec, zatrzymany na granicy polsko-ukraińskiej z Medyce. Dzisiaj zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie także usłyszy zarzuty związane z działalnością grupy przestępczej wyłudzającej VAT. 

Wszyscy członkowie grupy są podejrzani o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. Służby skarbowe doprowadziły też do wstrzymania nienależnego zwrotu podatku VAT – kwoty ok. 1 mln zł. Policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, którzy przygotowali analizę skarbowych przestępstw. 

Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama