Rzeszowskie CBŚP zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów. 6 osób aresztowanych

Reklama

Rzeszowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, zlikwidowali w Częstochowie nielegalną fabrykę papierosów.

 

Do rozbicia grupy przestępczej, która popełniała przestępstwa skarbowe, oszustwa podatkowe, nielegalnie handlowała wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy, doszło 1 lutego. 

W likwidacji nielegalnej fabryki papierosów w Częstochowie brali udział także funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. 

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 7 osób w wieku od 36 do 57 lat. 

Wśród zatrzymanych jest dwóch mieszkańców Śląska, dwóch mieszkańców Małopolski i trzech obywateli Ukrainy. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza działała co najmniej od marca 2021 roku w Częstochowie.

Jak ustaliło CBŚP, podejrzani wyprodukowali 3500 sztuk papierosów o wartości ponad 800 tys. zł. Śledczy zabezpieczyli też 65 worków z tytoniem o wartości 807 tys. zł, 162 kg kleju, 88 kartonów z filtrami do papierosów i 97 rolek z taśmą do filtrów. 

Policjanci zabezpieczyli również 12 worków z odpadami produkcyjnymi. Ponadto, ujawnili maszynę do produkcji tytoniu wraz z wyprodukowanymi już papierosami. Szacuje się, że Skarb Państwa na działalności grupy przestępczej stracił łącznie ponad 1,2 mln zł. 

Nielegalna fabryka papierosów działała na jednej z prywatnych posesji w Częstochowie. Linię produkcyjną ukryto w kilku wygłuszonych i wentylowanych pomieszczeniach. Papierosy pakowano do pudełek typu „pizza”.

Policjanci zabezpieczyli także kompresory i agregat prądotwórczy. – Przejęty towar wstępnie oszacowano na około milion złotych – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji. 

Policjanci CBŚP wkroczyli do nielegalnej fabryki w trakcie produkcji papierosów. 3 lutego Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował, że sześć spośród siedmiu zatrzymanych osób najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.

– Wobec jednego podejrzanego zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i poręczenie majątkowe w kwocie 10 tys. zł – dodaje Rafał Teluk, szef podkarpackiego oddziału Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat więzienia. Oszustwa o znacznej wartości są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. 

(ram)

Zdjęcia: CBŚP i Prokuratura Krajowa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama