Zdjęcie: Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
Reklama

W styczniu 2018 roku ma zostać ogłoszony przetarg, a najpóźniej do 2020 roku Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma stać się rzeczywistością. Póki co, mamy nową wizualizację placu przed dworcem PKP.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie jest już gotowy do przetargu na zaprojektowanie i wykonanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Według planów ma on zostać ogłoszony już w styczniu. Wybrana firma ma stworzyć projekt i realizować inwestycję w oparciu o kolejną koncepcję przygotowaną przez ZTM.

– W zasadzie wiele się w niej nie zmieniło. Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądał plac przed dworcem. Jego ostateczny kształt zależy od tego, jak PKP zmodernizuje Dworzec Główny – tłumaczy Anna Kowalska, dyrektor ZTM.

Nowa koncepcja zakłada, iż strefa dla pasażerów przed dworcem PKP będzie „usłana” wysokimi słupami, które będą zakończone okrągłymi dachami.

Całe Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne zakłada powiązanie ze sobą transportu zbiorowego: MPK i komunikacji międzynarodowej, postoju taksówek, stacji dla rowerów.

W planach są podziemny parking (ok. 300 miejsc) oraz postój taksówek – również pod ziemią. Oba te miejsca mają być połączone podziemnym tunelem z dworcem PKP, tak, aby pasażer nie wychodził na zewnątrz przy padającym deszczu, czy śniegu, tylko od razu  w podziemnym „garażu” wsiadł do samochodu, odjechał wygodnie i bezpiecznie.

Na powierzchni parkingów ma nie być, ponieważ ten teren zostanie przeznaczony dla autobusów komunikacji MPK i autobusów międzynarodowych.

W planach jest również budowa przejścia podziemnego rozciągającego się od ul. Grottgera do ul. Kochanowskiego. Ponadto, między  ulicami  Asnyka, Grottgera i placem Kilińskiego powstanie skrzyżowanie.

Miasto Rzeszów RCK będzie wspólnie realizować z PKP PLK i PKP Nieruchomości.  O kolejowych inwestycjach pisaliśmy TUTAJ.

Ratusz szacuje, że za miejską część budowy RCK zapłaci około 70 mln zł, z czego spodziewa się, że w 85 procentach inwestycja zostanie dofinansowana z unijnego programu Polska Wschodnia. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma pojawić się w stolicy Podkarpacia nie później, jak do 2020 roku.

Zdjęcie: Materiały Zarządu Transportu Miejskiego

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama