Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Apel Poległych, msza w intencji powstańców, warsztaty edukacyjne oraz radiowe „Notatki z Powstania Warszawskiego” – w taki sposób Rzeszów odda cześć wszystkim tym, którzy 73 lata temu walczyli „za wolność naszą i waszą”.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

W wtorek (1 sierpnia) Rzeszów również odda cześć poległym w 73. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

O godzinie „w”, czyli 17:00, odbędzie się uroczysty Apel Poległych, podczas którego zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

Natomiast o 18.00 rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy w kościele Świętego  Krzyża (ul. 3 Maja 20), która będzie transmitowana przez katolickie Radio Via.

Ponadto, zanim rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające 73. rocznice wybuchu Powstania  Warszawskiego w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Szopena 23) odbędą się warsztaty edukacyjne poświęcone walce Polaków o wolność oraz symbolice narodowej. W zajęciach wezmą udział dzieci i młodzież w wieku od 6 do 13 lat od  9:00 do 13:00. Wstęp wolny.

IPN przygotował również prezentację filmów z cyklu „Miniatury powstańcze – relacje świadków historii”. Projekcje skierowane są dla osób od 16. roku życia i również odbędą się w budynku IPN w godz. 14:00-15:00.

Ponadto, na antenie Polskiego Radia Rzeszów do 3 października, od poniedziałku do soboty, o godz. 8:40 (z powtórką o godz. 17:05, w niedzielę o godz. 9:05 z powtórką o godz. 17.05), będzie prezentowane kalendarium walk powstańczych „Notatki z Powstania Warszawskiego”.

Audycja została przygotowana we współpracy z oddziałem IPN w Rzeszowie. Jej celem jest przypomnienie dzień po dniu przebiegu powstania. Dlaczego? Bo „ składamy hołd tym wszystkim, którzy walczyli o stolicę naszego kraju, a równocześnie o niepodległą Ojczyznę. Młodzi ludzie ponieśli ofiarę krwi, młodości i życia, a przecież chcieli dla wolnej Polski pracować. Pamięć o nich jest częścią tożsamości naszego narodu” – czytamy na stronie IPN-u.

Honorowym patronem tegorocznych obchodów jest Związek Powstańców Warszawskich.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama