Reklama

Z ponad rocznym poślizgiem zakończyła się przebudowa Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie. Piwnice naszpikowane multimediami będzie można zwiedzać od 3 stycznia 2022 roku. 

 

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Naszpikowane elektroniką, która pozwala nie tylko zobaczyć, ale także poczuć, dotknąć  i usłyszeć historię Rzeszowa. Takie są teraz rzeszowskie podziemia, choć ratusz na razie nie zdradza wielu szczegółów. – Na zwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, o których stopniowo będziemy informować – mówi Marzena Kłeczek-Krawiec z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Więcej można się dowiedzieć z krótkiego, 30-sekundowego filmu reklamującego rzeszowskie piwnice. Widać na nim wielomiesięczną pracę specjalistów od multimediów, animacji, scenografii, produkcji trójwymiarowych, grafików i historyków. Jeszcze więcej można zobaczyć na Facebooku rzeszowskich piwnic.

 

– Rzeszowskie piwnice skrywają w sobie nie tylko wielkie tajemnice, ale także bogatą historię. Ich sekrety mieszkańcy Rzeszowa i turyści będą mogli poznać już 3 stycznia – zapowiedziała w czwartek oficjalne otwarcie Marzena Kłeczek-Krawiec. Wcześniej prezydent Konrad Fijołek obiecywał, że miasto trasę otworzy jeszcze w tym roku, tuż po świętach. 

Na razie nie wiadomo, ile będą kosztowały bilety, ceny mamy poznać w przyszłym tygodniu. – Nie będą zwalać z nóg – obiecują miejscy urzędnicy.

Trasę dla zwiedzających zamknięto 7 stycznia 2020 roku. Miała być zmodernizowana w niespełna rok – do 30 listopada. Otwarcie podziemi opóźniła jednak pandemia i dodatkowe prace przy uszczelnianiu płyty Rynku. Ale rzeszowskie piwnice zmieniły się nie do poznania – zapewnia ratusz. Teraz to jest „interaktywna instytucja kultury”.

Za modernizację rzeszowskich podziemi były odpowiedzialne trzy firmy: Asseco Data Systems, Art FM i New Amsterdam. Inwestycja kosztowała ok. 22 mln zł. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama