Rzeszowskie podwórka będą tętnić życiem. Czas na rewitalizacje

Odnowienie podwórek w Śródmieściu, na osiedlach Dąbrowskiego i gen. Andersa przewiduje plan rewitalizacji Rzeszowa. Projekty mają przygotować studenci Politechniki Rzeszowskiej.

 

W ramach programu rewitalizacji dla Rzeszowa, który został opracowany dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, uwzględniono rewitalizację podwórek i przestrzeni międzyblokowych na obszarze Śródmieścia, osiedla Dąbrowskiego i osiedla gen. Andersa.

Podczas audytu miejskiego, który był wykonywany przez Instytut Rozwoju Miast z Krakowa, te trzy obszary zostały wytypowane jako obszary o największym nasileniu negatywnych zjawisk, zarówno natury społecznej, jak również przestrzennej.

Podwórka z tych trzech części Rzeszowa wymagają remontu, ponownego zagospodarowania i nadania nowej funkcji. Program rewitalizacji przyjęła Rada Miasta Rzeszowa. Teraz ratusz będzie mógł ubiegać się o pieniądze na ten cel w ramach Program Rewitalizacji dla ROF-u. Program obejmuje lata 2014-2020.

Kilka miesięcy temu odbyła się prezentacja prac studentów Politechniki Rzeszowskiej zrealizowanych pod kierunkiem prof. Marka Gosztyły z zakładu konserwacji PRz. Projekty zakładały nadanie nowej jakości funkcjonalnej i estetycznej podwórkom na terenie rzeszowskiego Śródmieścia.

– Prace były bardzo interesujące i zaskakujące. Spotkało się to z dużym entuzjazmem prezydenta i naszego zespołu ds. estetyki przestrzennej i rewitalizacji obszarów miejskich. Dlatego zrodził się pomysł, aby nawiązać współpracę z młodymi projektantami z wydziału architektury PRz. Jest jeszcze za wcześnie mówić, jakie konkretnie projekty będą realizowane. Wiemy, że będą one wykonywane w ramach pracy dyplomowych w tym roku akademickim i one będą służyły jako punkt wyjścia projektów realizatorskich – mówi Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków urzędu miasta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rewitalizacja osiedli, to nie jest proces tylko w zakresie infrastruktury, to nie jest remont sam w sobie. To jest działanie kompleksowe, które zakłada przede wszystkim tworzenie miejsc przyjaznych dla ludzi, służących integracji i aktywizacji mieszkańców poprzez poprawę estetyki przestrzeni publicznej jak również wprowadzanie nowych funkcji np. siłowni, placu zabaw, miejsc do rekreacji, przestrzeni, gdzie mogłyby odbywać się inicjatywy kulturalne, miejsca aktywizacji dla seniorów.

– Wytypowanych jest mnóstwo podwórek zarówno w Śródmieściu, czy na osiedlu Dąbrowskiego lub generała Andersa. Czy wszystkie zostaną zrealizowane? Tego nie jestem wstanie zagwarantować. Ale myślę, że to dobry punkt wyjścia i strategiczny plan działania – mówi Dawidziak.

Dla Śródmieścia Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych wytypował wszystkie podwórka, które wymagają modernizacji placów zabaw, budowy chodników, parkingów, miejsc postojowych, uporządkowania zieleni, posadzenia nowych roślin, budowy urządzeń sportowo-rekreacyjnych, wprowadzenia elementów małej architektury, oświetlenia, monitoringu.

W przypadku Śródmieścia wartość prac szacowana jest na ok. 4,5 mln zł.

(sl)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama