Zabytkowy mur z cegły pochodzącej z przełomu XVIII i XIX w. na końcu Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie zostanie odkryty. W podziemiach rozpoczęły się prace remontowe.

To nie będzie nie wiadomo jak duży remont trasy, bo miasto na ten cel planuje wydać ok. 17 tys. zł. Kwota nie zwala z nóg, ale nawet za stosunkowo niewielkie pieniądze uda się przeprowadzić prace, które odczują zwiedzający podziemia, do których wchodzi się od strony ratusza przy ul. Słowackiego. Wyjście jest przy ul. Rynek 12 od ul. Baldachówka, ale nie zawsze tak było. Trasa ma długość 396 m.

– Modernizacja polega na likwidacji starej recepcji. Tę funkcję pełniła w latach 2001-2007, gdy zwiedzanie ówczesnej Trasy rozpoczynało się w miejscu dzisiejszego wyjścia – mówi Janusz Dźwierzyński, kierownik Podziemnej Trasy Turystycznej.

Ławki, sklepik, kawiarenka

W trakcie prac zostanie wyrównany poziom ceglanej posadzki, przebudowa instalacja elektryczna, elementy wentylacji. Przy wyjściu z podziemi będą również wyremontowane łazienki i toalety.

Przy wyjściu z Trasy zostaną także postawione ławki. – Z myślą o turystach, tak aby po przejściu całej trasy mogli odpocząć – wyjaśnia Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. Dodatkowo zostaną wykonane kosmetyczne prace poszerzające zakończenie trasy.

Najciekawszym aspektem rozpoczętych prac jest remont ściany, tak aby odsłonić starą cegłę z muru schowanego pod współczesnym tynkiem w sklepieniu remontowanych pomieszczeń pod kamienicą przy ul. Rynek 12. Prace nadzoruje Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie, która zleciła wykonanie dodatkowej odkrywki.

– Oryginalne sklepienia wykonano z cegły z XVIII/XIX wieku. Większość z nich została jednak pod koniec XX w. przykryta współczesnym tynkiem. Chcemy się przekonać, w jakim stanie jest stare sklepienie i czy można je odsłonić – mówi Dźwierzyński.

Miasto chciałoby docelowo poszerzone pomieszczenie przy wyjściu z Trasy przeznaczyć na sklepik z pamiątkami, ewentualnie małą kawiarenkę. Remontem rzeszowskich podziemi zajmuje się firma Zelbud. Prace mają się zakończyć do 10 grudnia.

Podziemna Trasa Turystyczna

To muzeum zbudowane z połączenia piwnic, które w średniowieczu pełniły rolę magazynów handlowych oraz tzw. „sklepów ziemnych”. Podczas II wojny światowej ukrywali się w nich Żydzi, którzy uciekli z rzeszowskiego getta, a „sklepy ziemne” funkcjonowały do lat 70. ubiegłego wieku.

W latach 80. pojawiły się pierwsze pomysły, by rzeszowską starówkę przekształcić w Podziemną Trasę Turystyczną. Dopiero w 1994 r. podjęto decyzję o połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk pod Rynkiem w trasę podziemną. Trzeba było m.in. udrożnić niektóre korytarze, które wcześniej zostały zalane betonem lub połączyć niektóre piwnice.

Po wykonaniu prac niezbędnych prac, Trasa została udostępniona zwiedzającym w 2001 r.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama