Rzeszowskie święto strażaków. Z medalami, awansami i historią w tle [ZDJĘCIA]

Reklama

Były podziękowania, odznaczenia i awanse, a na koniec prezentacja najstarszego i najnowocześniejszego sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych. Tak w piątek w Rzeszowie świętowali strażacy, to była potrójna uroczystość.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Potrójne święto związane było z obchodami jubileuszu 150-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka i 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. 

Uroczystości rozpoczęła przed południem msza święta w kościele farnym, następnie strażacy, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przeszli na Plac Farny, gdzie odbyła się oficjalna część. Najpierw był przegląd pododdziałów, później podniesiono flagę i odegrano hymn państwowy. 

Zaczęło się 28 lipca 1872 roku

W piątek do Rzeszowa przyjechał nadbryg. Krzysztof Hejduk, zastępca komendanta głównego PSP, oraz delegacja strażaków z Ukrainy. W uroczystościach wzięli udział także podkarpaccy parlamentarzyści, m.in. Zbigniew Chmielowiec z PiS, Wiesław Buż z Lewicy, Kazimierz Gołojuch z PiS, Mieczysław Kasprzak z PSL i Maria Kurowska z PiS.

Były także władze Podkarpacia, m.in. marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz ks. Jan Wątroba, biskup rzeszowski.

Bryg. Tomasz Baran, komendant miejski PSP, przypomniał historię swojej formacji, która oficjalnie rozpoczęła się 28 lipca 1872 roku. To właśnie wtedy Rada Miasta powołała Ochotniczą Straż Ogniową, która w pierwszych latach utrzymywali się z dotacji miasta, pieniędzy zebranych podczas balów, koncertów i przedstawień teatralnych.

– Na wyposażeniu mieli: trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, czterdzieści konewek, jedną siekierę, rydel, drabinę, hełmy, topory, pasy i liny – wymieniał bryg. Baran. Pierwszą siedzibę rzeszowscy strażacy mieli w ratuszu, później przenieśli się do budynków przy ul. Mickiewicza 10 i 12.  

Medale i awanse 

W trakcie uroczystego apelu mundurowi otrzymali medale i awanse na wyższe stopnie, były też odznaczenia honorowe za zasługi na rzecz ochotniczych straży pożarnych. „Strażacką Gwiazdę Podkarpacia” otrzymali: Zbigniew Chmielowiec, Ewa Leniart oraz starszy bryg. ks. Jan Krynicki, krajowy kapelan strażaków. 

Wyróżniono 159 podkarpackich strażaków, sześciu z ponad 30-letnim stażem służby otrzymało dyplomy komendanta głównego PSP z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej. Podczas apelu „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został także sztandar Komendy Miejskiej PSP. 

Po defiladzie pododdziałów, która zakończyła oficjalną część uroczystości, strażacy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Kolumnę pojazdów, które przejechały przez Plac Farny, otwierał wóz drabiniasty zaprzęgnięty w dwa konie. Podobnym, 150 lat temu, strażacy wyjeżdżali gasić pożary.  

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama