Zdjęcie: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie
Reklama

Na konsultacje do dwóch Klinicznych Szpitali Wojewódzkich w Rzeszowie zgłosiło się kilkanaście osób. Pro-Familia zaopiekuje się także kobietami w ciąży, i zbiera rzeczy, które przydadzą się matkom z dziećmi.  

– Przez cały weekend do izby przyjęć KSW nr 1 zgłosiło się 10 uchodźców z Ukrainy – poinformował w poniedziałek Andrzej Sroka, rzecznik szpitala przy ul. Szopena. Jedna osoba została przyjęta do Kliniki Chirurgii, pozostałym udzielono pomoc doraźną. Diagnostyka dotyczyła m.in. chirurgii szczękowej, psychiatrii i chirurgii ogólnej – dodaje rzecznik.

Uchodźców przyjmuje także KSW nr 2 przy ul. Lwowskiej. – Zgłosiło się 15 osób. Nikt nie wymagał hospitalizacji. To były zwykłe konsultacje z lekarzem. Ludzie są zmęczeni i osłabieni po długiej podróży – mówi Tomasz Warchoł, rzecznik KSW nr 2 w Rzeszowie.

Opiekę medyczną dla naszych wschodnich sąsiadów proponuje również rzeszowski szpital Pro-Familia. „Zapewniamy, że nasz szpital jest otwarty dla uchodźców wojennych, a szczególnie dla kobiet w ciąży, którym zapewnimy wsparcie i bezpłatną opiekę medyczną” – ogłosił na swoim Facebooku szpital przy ul. Witolda.

Oddziały: położnictwo i ginekologia, neonatologia i pediatria czynne są 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Każdy kto potrzebuje pomocy, najpierw powinien zgłosić się do izby przyjęć.

Pro-Familia w poniedziałek rozpoczęła też zbiórkę rzeczy, które mogą przydać się kobietom z dziećmi. Potrzebne są wózki dziecięce, foteliki samochodowe, ubrania dla dzieci (mogą być używane, ale w bardzo dobrym stanie), środki czystości (szampony, mydła, żele do mycia, dezodoranty, podpaski, chusteczki), pościel, poduszki, kołdry, materacyki, ręczniki, łóżeczka, pieluchy, i jedzenie dla dzieci (kaszki i słoiczki). Punt zbiórki powstał w izbie przyjęć. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama