Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

23 białoruskich studentów wzięło udział w kursie nauki języka polskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim, a 30 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Obie uczelnie włączyły się do programu „Solidarni z Białorusią”. Chodzi o pomoc białoruskim studentom, którzy uciekli ze swojego kraju po 9 sierpnia 2020 roku, gdy na Białorusi sfałszowano wybory prezydenckie. Wygrał je Aleksandr Łukaszenka, którego autorytarne rządy trwają od ponad 26 lat. 

W trakcie trwających protestów zginęło kilka osób, były setki rannych i tysiące aresztowań.  Stypendystami programu „Solidarni z Białorusią” byli studenci, których usunięto z białoruskich uczelni za udział w pokojowych protestach przeciw sfałszowanym wyborom. Na kursach języka polskiego w całej Polsce przebywało około 900 studentów z Białorusi.

– Był to pierwszy etap wsparcia młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację w ich kraju, mogliby stracić szansę na otrzymanie wyższego wykształcenia – wyjaśnia dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

W Centrum Polonijnym UR białoruscy studenci uczyli się języka polskiego, poznawali polską historię i kulturę oraz przygotowywali do kontynuacji studiów w Polsce. Na UR uczyło się w sumie 23 osoby w dwóch grupach. Jedna miała zajęcia zdalne – to osoby mieszkające w różnych miejscach w Polsce, m.in. w ośrodkach dla uchodźców.

– Druga grupa była od stycznia w Rzeszowie. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią jej członkowie uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych – wyjaśnia dr Ulita. 

Tablica pamiątkowa 

Kolejnym etapem wsparcia białoruskich studentów są studia na jednej z polskich uczelni, które solidarnie zaoferowały możliwość bezpłatnego studiowania w Polsce. Wśród nich jest także Uniwersytet Rzeszowski. Obecnie słuchacze są już po rekrutacji na studia, niektórzy wybrali studia na UR. 22 lipca będą mieli egzamin końcowy ze znajomości języka polskiego.

26 lipca, oprócz rozdania świadectw ukończenia kursu, zostanie posadzone na terenie kampusu przy al. Rejtana drzewo upamiętniające pobyt na UR uczelni osób, które odważyły się wyjść na ulice i bronić demokracji w swoim kraju. 

Studenci z Białorusi sami wybrali napis na tablicy upamiętniającej wydarzenie „Horka pakinuć zamielku rodnuju i Ciabie, drahi mój narodzie” (Gorzko porzucać ojczyznę i Ciebie mój drogi narodzie) – to słowa powstańca styczniowego, bohatera narodowego Polski, Litwy i Białorusi – Konstantego Kalinowskiego, patrona programu „Solidarni z Białorusi”. 

Uroczystość będzie też okazją do wspomnień z kursu. Białorusini zwiedzali Podkarpacie – byli na trzydniowej wycieczce w Bieszczady. Brali udział w spotkaniu on-line ze studentami i pracownikami  Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa, na którym opowiedzieli o sytuacji na Białorusi. Przez 7 miesięcy uczestniczyli w życiu akademickim UR. 

WSIiZ też pomaga 

Rękę z pomocą do białoruskich studentów wyciągnęła także Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie w trwającym od stycznia br. kursie nauki języka polskiego brało udział 30 młodych Białorusinów. Większość wykładów, m.in. z powodu pandemii, odbywała się on-line. Część zajęć udało się poprowadzić w formie tradycyjnej.

Części studentom z Białorusi udało się dostać do Polski. – Ale w grupach są też osoby, które z różnych względów musiały pozostać na Białorusi – mówi Iwona Myśliwiec, wykładowca akademicki i filolog z Centrum Języków Obcych WSIiZ w Rzeszowie.

Kurs językowy przygotowywał białoruskich studentów do certyfikowanego egzaminu z języka polskiego oraz rozpoczęcia studiów na ścieżkach polskojęzycznych. Oprócz zajęć dydaktycznych, Białorusini brali udział w licznych zajęciach dodatkowych, np. dotyczących współczesnej kultury i sztuki oraz w wykładzie o demokracji.

Wręczenie białoruskim studentom dyplomów ukończenia kursu języka polskiego na WSIiZ odbędzie się 20 lipca w sali RA17 o godzinie 11:00. 

(pl)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama