Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie otworzył Bank Mleka Kobiecego. Najmniejsi pacjenci, głównie wcześniaki, otrzymają najlepszy pokarm – mleko kobiece, które jest dla nich jak lek. 

Bank Mleka pozyskuje pokarm od honorowych dawczyń, zajmuje się jego badaniem, specjalistycznym przetwarzaniem i przechowywaniem, by bezpiecznie trafił do potrzebujących dzieci.

Na świecie istnieje ponad pół miliona placówek banków mleka, a ponad 200 znajduje się w Europie. W Polsce jest ich 8, w tym Bank Mleka w Rzeszowie, który powstał w Pro-Familii, m.in. dzięki rządowemu programowi „Za Życiem” oraz współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego.

– Mleko z banku mleka podawane jest najczęściej wcześniakom lub chorym maluchom od chwili narodzin do czasu, aż będą mogły otrzymać pokarm własnej mamy. Karmienie noworodków, zwłaszcza przedwcześnie urodzonych, mlekiem kobiecym w porównaniu do karmienia ich sztucznymi mieszankami ma znaczący wpływ na ich zdrowie – wyjaśnia dr n. med. Janusz Witalis, ordynator Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Opieką Medyczną w rzeszowskiej Pro-Familii.

– Mleko w tym przypadku jest nieocenionym lekiem i środkiem profilaktycznym. Zapobiega wielu chorobom i powikłaniom, m.in. wystąpieniu martwiczego zapalenia jelit oraz konieczności stosowania antybiotyków – dodaje dr Witalis.

Zdjęcie: Materiały Pro-Familii

Kto honorową dawczynią mleka?

Mleko do Banku Mleka pozyskiwane jest od honorowych dawczyń. Może nią zostać każda zdrowa mama karmiąca piersią, posiadająca nadwyżki mleka i chcąca przekazać je potrzebującym dzieciom.

Po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, konsultacji medycznej oraz uzyskaniu prawidłowych wyników badań krwi i badań próbki mleka, kobieta może zostać oficjalnie Honorową Dawczynią Mleka.

– Następnie otrzymuje wszystkie niezbędne informacje o odciąganiu, prawidłowym przechowywaniu, mrożeniu mleka w domu oraz możliwościach jego transportu do Banku Mleka – krok po kroku wyjaśnia dietetyk dr Barbara Piekło, koordynator Banku Mleka w Pro-Familii.

– Współpraca jest dobrowolna, nie zakłada też deklaracji dostarczania konkretnej ilości mleka. Kandydatka na dawczynię nie ponosi żadnych kosztów związanych z procedurą kwalifikacji – dodaje dietetyk.

Mleko na bank

Mleko, które przyjęto do Banku Mleka, poddawane jest procesowi pasteryzacji specjalną metoda opracowaną dla mleka kobiecego. Tak zabezpieczony pokarm przechowywany jest
w specjalnych zamrażarkach w temperaturze – 20 st. C przez maksymalnie trzy miesiące.

Mleko jest badane przed i po pasteryzacji. – Takie działania są gwarancją bezpieczeństwa i zapewniają najlepszą jakość mleka, które po rozmrożeniu jest rozdzielane na porcje, a następnie przekazywane do karmienia noworodków m.in. na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej – wyjaśnia dr Piekło.

Kontakt dla mam chcących oddać mleko: tel. 577 316 100 lub 606 220 901,
e-mail: barbara.pieklo@pro-familia.pl lub bankmleka@pro-familia.pl

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama