Budżet Rzeszów
Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Są wyniki Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. W tegorocznej edycji oddano rekordowe 70 tys. głosów. Ratusz zapowiada zwiększenie puli pieniędzy.

W tegorocznej edycji RBO rzeszowianie głosowali na projekty w trzech kategoriach. Pierwszą były budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury miejskiej (w jej puli znalazło się 4,1 mln zł), drugą były budowy, modernizacje lub remonty infrastruktury osiedlowej (3,28 mln zł), a trzecią – działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym (820 tys. zł).

Maksymalna wartość jednego projektu mogła wynieść: w pierwszej kategorii milion zł, w drugiej 200 tys. zł, w trzeciej – 50 tys. zł. W sumie w RBO 2022 do podziału było 8,2 mln zł

Najlepsze projekty

W kategorii pierwszej najwięcej głosów – 5787 – otrzymał projekt kupna pojazdu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Rzeszów-Zalesie. Jego wartość wynosi blisko 800 tys. zł. 

Na dalszych pozycjach, które gwarantują realizację zadań, znalazły się: doposażenie rzeszowskich żłobków w place zabaw i urządzenia rekreacyjne (za 1 mln zł), urządzenie parków miejskich w rejonie ul. bł. Karoliny, Starzyńskiego i Brydaka (1 mln zł), a także budowa budynku klubowego na stadionie KS Grunwald Budziwój (1 mln zł).

W kategorii drugiej zwyciężył projekt „Arena-Park Zalesie – poprawa infrastruktury sportowej – kontenerowy zespół szatniowy”. Projekt wart 200 tys. zł otrzymał 3882 głosy.

W tej kategorii do realizacji wybrano w sumie 16 zadań, m.in. remont placu zabaw przy ul. Podchorążych, plac zabaw z boiskiem do sportów plażowych na osiedlu Przybyszówka, a także dokończenie modernizacji budynku jednostki OSP Rzeszów-Biała.

W kategorii trzeciej dofinansowanie przyznano 10 projektom. Najwięcej głosów powędrowało do zadania „Organizacja 100-lecia OSP Rzeszów-Zalesie” – 3097. 

Pełną listę zwycięskich projektów znajdziecie TUTAJ

Więcej pieniędzy w puli

– Blisko 71 tys. oddanych głosów. To rekord, który pokazuje, że idea budżetu obywatelskiego świetnie się sprawdza. Możemy też powiedzieć, że ten budżet rzeczywiście jest obywatelski – podsumowuje głosowanie w RBO prezydent Konrad Fijołek.

Ratusz nie wyklucza, że w przyszłym roku zwiększy pulę pieniędzy na RBO. Prezydent zapowiada również, że część projektów, która nie zdobyła wystarczającej liczby głosów i nie została zakwalifikowana do realizacji, zostanie wprowadzona do przyszłorocznego budżetu.

– Jednym z takich projektów są nasadzenia drzew na wszystkich rzeszowskich osiedlach – przekazuje Konrad Fijołek.

Dodatkowo osiedle Bzianka zdobyło nagrodę dla najaktywniejszego osiedla – 200 tys. zł na wybraną przez mieszkańców inwestycję. Wyniki aktywności rzeszowskich osiedli są TUTAJ.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: