Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

– Po pandemii pogłębiliśmy nasze partnerskie stosunki – mówił w piątek w ratuszu Park Dong-sik, burmistrz Sacheon. Ten koreańsko-południowy region zawiązał współpracę z Rzeszowem. Po raz drugi. 

Zgodę na podpisane umowy o współpracy Rzeszowa z Sacheon, 23 maja dali radni miejscy. W piątek, 16 czerwca, do ratusza przyjechał burmistrz Park Dong-sik. Spotkał się z prezydentem Konradem Fijołkiem. Obaj podpisali oficjalną umowę o współpracę regionów.

To w zasadzie druga taka umowa między Rzeszowem a Sacheon. Pierwszą podpisano w lipcu 2018 roku. Wtedy dokument podpisał prezydent Tadeusz Ferenc. 

– Sacheon to przepiękne miasto o bardzo wysokiej technice, przepięknej kulturze i ogromnej historii. Chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń ludzi z tego kraju – mówił przed pięcioma laty Tadeusz Ferenc.

Biznes, kultura, turystka 

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Podobnie w piątek mówił obecny gospodarz Rzeszowa. – Sacheon prężnie rozwija się jako centrum koreańskiego przemysłu lotniczego i w którym mieści się firma Korea Aerospace Industries, od której Polska kupiła samoloty bojowe FA-50 – przypominał Konrad Fijołek.

Umowa z 2018 r. był wstępem do współpracy Rzeszowa z Sacheon. Potem kontakty obu miast osłabły, a gdy próbowano je „odświeżyć”, to wybuchła pandemia. W październiku ub. r. prezydent Fijołek poleciał do Sacheon na targi lotnicze. I tam kontakty odbudowano.

W piątek Park Dong-sik w Rzeszowie, w imieniu Sacheon, podpisał drugi dokument o współpracy z naszym miastem. Konrad Fijołek uważa, że Rzeszów na współpracy z Koreańczykami zyska, dzięki temu, że oba regiony mają rozwinięty przemysł lotniczy. 

– Widzę tu współpracę z pięknie położonym i znakomicie zorganizowanym miastem, które będzie też naszym dobrym partnerem na gruncie kulturalnym, turystycznym, na gruncie wymiany kultur – powiedział prezydent Fijołek.

– Nasze miasta mają dobre relacje – cieszy się Park Dong-sik. – Teraz, po pandemii, udało nam się pogłębić nasze partnerskie stosunki – dodał. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

18 miasto partnerskie 

Po podpisaniu umowy, herb Sacheon dołączył do herbów zamieszczonych na ratuszu. Sacheon jest 18 miastem partnerskim Rzeszowa. Sacheon ma prawie 400 km kw., 200 tys. mieszkańców, powstało z połączenia w 1995 roku dwóch miast: Sacheon i Samcheonpo.

W Sacheon siedzibę ma nie tylko firma Korea Areospace Industries, ale też firma tytoniowa BAT Korea. W przemysłowej części Sacheon znajduje się też lotnisko, skąd codziennie odbywają się loty do Seulu.

W Sacheon znajduje się Świątynia Dasolsa, miejsce kultu religijnego Waryongsan Baekcheonsa, w którym jest największy w Korei Płd. posąg siedzącego Buddy – Bekchunsa  Yaksa-wabul oraz Muzeum Kosmiczne w Sacheon, czy Wielki Most Samcheonpo.

Koreańczycy o swoim mieście piszą tak: „To miejsce pełne nadziei i marzeń, w którym przemysł lotniczy i turystyka stały się centralnym punktem lokalnego biznesu. Stara się zostać azjatyckim Seattle lub Sydney”.

Biznes łączy

Park Dong-sik do Rzeszowa przyjechał z delegacją koreańskich przedsiębiorców, przedstawicieli Ambasady Korei Płd. oraz Agencji Promocji i Handlu i Inwestycji KOTRA. Byli na konferencji „Doing business with South Korea” z rzeszowskimi przedsiębiorcami.

„Doing Business with Korea” odbyło się po raz piąty. W poprzednich edycjach konferencji brali udział przedstawiciele Izb Handlowych, regionalnych samorządów oraz firm działających na polskim rynku, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Austrii czy Kanady.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama