Uzdrowisko Horyniec Zdrój powiększyło majątek województwa podkarpackiego. W piątek podpisano  umowę o nieodpłatnym przekazaniu majątku spółki. Do 2018 roku w rozwój uzdrowiska ma być zainwestowane 60 milionów złotych.

Akt komunalizacji spółki Horyniec-Zdrój podpisał sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik oraz marszałek województwa Władysław Ortyl i wicemarszałek Lucjan Kuźniar. – Proces przejęcia uzdrowiska był złożony, ale teraz mamy ogromną radość, że jest naszą własnością i powiększył majątek województwa – mówił Ortyl. – Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że przed nami jest jeszcze mnóstwo pracy. Zrobimy wszystko, by marka uzdrowiska mogła się rozwijać.

Skarb Państwa w ręce samorządów przekazał już 88 spółek. Horyniec Zdrój jest natomiast pierwszą w tym roku. – Celem transformacji gospodarczej jest nie tylko zaspokajanie potrzeb budżetowych. Intencją Ministerstwa Skarbu Państwa jest to, by spółki mogły się rozwijać i być komunalizowane – mówił pochodzący z Podkarpacia wiceminister Zdzisław Gawlik. – Dzięki tej umowie Podkarpacie jest bogatsze. A jak bardzo dzięki temu się wzbogaci i czy przyczyni się ona do wzrostu majątku, to już zależy od zarządu województwa. Bo takie uzdrowisko to wyzwanie i duży obowiązek.

Horyniec-Zdrój jest drugim po Rymanowie-Zdroju uzdrowiskiem, które przeszło na własność podkarpackiego samorządu. Plan rozwoju uzdrowiska zakłada zainwestowanie 60 mln zł do 2018 roku. Urzędnicy podkreślają, że teraz najważniejsze są inwestycje, które mają zmodernizować uzdrowisko. W pierwszej kolejności to modernizacja infrastruktury wraz z mediami, czyli rozbudowa nowej kotłowni i ogrzewania, rozbudowa rozlewni wód i wymiana starego sprzętu rehabilitacyjnego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Bardzo ważne jest stworzenie w Horyńcu Zdroju SPA, takiego, jakie zrobiliśmy w Rymanowie Zdroju. Zdajemy sobie sprawę, że bez tego nie może funkcjonować nowoczesne uzdrowisko – mówił marszałek Ortyl. – Dodatkowo chcemy by powstał tam ośrodek z całodobową opieka dla osób starszych. Chcemy również, by tak jak w Rymanowie Zdroju, w przyszłości produkowano tam linię kosmetyków.

Majątek Horyńca-Zdroju szacowany jest na ok. 7 mln zł. Uzdrowisko nie przynosi strat, pracuje w nim 109 osób. Rocznie odwiedza je ok. 6 tysięcy pensjonariuszy.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Xa9ukA3apO4

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama