35-letnią Ukrainkę ściganą przez władze Kazachstanu czerwoną notą Interpolu zatrzymali strażnicy graniczni w Przemyślu. Kobieta ma do odbycia karę 12 lat więzienia za handel ludzkimi narządami i udział w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej.
Kobieta handlowała narządami
Jak poinformował w piątek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, kobieta została zatrzymana w czwartek podczas odprawy podróżnych wyjeżdzających do Ukrainy przez kolejowe przejście graniczne w Przemyślu.
W czasie kontroli okazało się, że dane 35-letniej Ukrainki figurują w międzynarodowych bazach poszukiwawczych – kazachski wymiar sprawiedliwości wydał za nią czerwoną notę Interpolu.
Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań. Informuje też służby, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą.
12 lat więzienia w Kazachstanie
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Przemyślu prok. Marta Pętkowska powiedziała, że kobieta została skazana na 12 lat więzienia przez sąd w Kazachstanie za udział w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej handlującej ludzkimi narządami.
– Kobieta od lipca 2017 r. do stycznia 2019 r. na terenie Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Tajlandii i Uzbekistanu nielegalnie uzyskiwała ludzkie organy w postaci nerek, w celu ich odsprzedaży na czarnym rynku – poinformowała prok. Pętkowska.
Pokrzywdzonych 56 osób
Dodała, że pokrzywdzonych w ten sposób zostało 56 osób. Kobieta z procederu uczyniła stałe źródło dochodu. Czerwoną notą Interpolu była ścigana od listopada 2020 r.
Prokurator dodała, że obecnie zatrzymana jest przesłuchiwana w prokuraturze. Następnie prokurator złoży w sądzie wniosek o jej aresztowanie na siedem dni. W areszcie 35-latka poczeka na decyzję sądu o jej ekstradycji.
Na obecnym etapie prokuratura nie udziela więcej informacji w tej sprawie.(PAP)
(oprac. rom)
W Rzeszowie proces ws. korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Na ławie oskarżonych prezes sądu



![Pijani rodzice za kierownicą na Podkarpaciu. W autach wieźli małe dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pijani-rodzice-kierowcy-218x150.jpg)
![23-latka postrzelona przy odbiorze mieszkania w Rzeszowie. Ruszył proces apelacyjny ws. usiłowania zabójstwa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/strzaly-siemiradzkiego1-218x150.jpg)

![Młoda sarenka wpadła do głębokiej pułapki. Odkryta studzienka czekała na ofiarę [ZDJĘCIA] sarenka w studni](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/sarenk-05-e1781550382248-218x150.jpg)

![Kolizja na autostradzie. Dostawczak próbował “wylecieć” wyjściem ewakuacyjnym z A4 [ZDJĘCIA] dostawczak kolizja a4](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zderzenie-z-barierami-02-e1781289140225-218x150.jpg)
![Nowoczesne domy też płoną. Strażacy uratowali uwięzione w dymie pieski [ZDJĘCIA] małe pieski dwa uratowane przez strażaków](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-domu-pieski-08-02-218x150.jpg)




![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)

![Mieszkańcy Rzeszowa mają dość. Po latach obietnic wyszli na tory i żądają bezpiecznego przejścia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/tory-zawiszy-rzeszow5-218x150.jpg)




![Gumowe ronda w Rzeszowie już działają. Czy eksperyment za 40 tysięcy sprawdza się? [FILM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/gumowa-ronda-rzeszow-pierwsz-test-poniedzialek-01-218x150.jpg)
![II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zlot-autobusow-rzeszow2026-5-218x150.jpg)








![Pięści i kopnięcia w ruch. Sukces studentki WSPiA w kickboxingu. Złoty medal! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Nowy-projekt-2-218x150.jpg)

![Szkoła w Rzeszowie za 20 milionów gotowa. Teraz czas na odbiór inwestycji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szkola-Podstawowa21Rzeszow-2-218x150.jpg)
![Wyścig smoczych łodzi na Wisłoku. Uniwersytet Rzeszowski pokonał Politechnikę Rzeszowską [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wioslarstwo1-218x150.jpg)
![Letni sezon nad wodą na Podkarpaciu wystartował. Trzy kąpieliska w regionie już są otwarte [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zwirownia-rzeszow1-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)








