Zdjęcie: kadr z filmu "Sędziowie pod presją"

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Po seansie w Teatrze Maska w Rzeszowie, spotkanie z producentką i bohaterami dokumentu.

„Sędziowie pod presją” w reżyserii Kacpra Lisowskiego to dokument o znanych polskich sędziach walczących o praworządność i niezależność sądów w Polsce. Jednym z głównych bohaterów jest sędzia Igor Tuleya, w listopadzie 2020 roku zawieszony w orzekaniu przez nieuznawaną przez europejskie trybunały Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

„Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele” – czytamy w zapowiedzi filmu.

Projekcja filmu „Sędziowie pod presją” rozpocznie się w środę (16 listopada) o godz. 18:00, w rzeszowskim Teatrze Maska. Wstęp wolny.

Po seansie rozpocznie się spotkanie z producentką filmu Iwoną Harris. W dyskusji wezmą udział również bohaterowie dokumentu: sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów „Themis” oraz prokurator Krzysztof Parchimowicz, były prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Waldemar Żurek był rzecznikiem prasowym Krajowej Rady Sądownictwa, którą rozwiązano niezgodnie z przepisami. Jest bohaterem kilkunastu postępowań dyscyplinarnych oraz procesów przed Trybunałem Europejskim.

Krzysztof Parchimowicz to były prezes Stowarzyszenia Prokuratorów, znany jest z nieustępliwego oporu wobec upolityczniania prokuratury przez ministra i zarazem prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. Za krytyczne wypowiedzi został przeniesiony z Prokuratury Generalnej na szczebel rejonowy.

Organizatorem środowego pokazu dokumentu jest rzeszowski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama