Prokuratura Rejonowa w Przemyślu prowadzi aż pięć postępowań dotyczących publicznego znieważenia oraz uszkodzenia flagi Ukrainy. Do incydentów dochodziło kilkukrotnie w 2025 roku na fasadzie budynku Konsulatu Ukrainy w Przemyślu oraz siedziby Związku Ukraińców w Polsce.
Sprawcy mieli zrywać flagi, niszczyć je oraz uszkadzać maszty, co – jak podaje prokuratura – wypełnia znamiona przestępstwa.
Ataki na symbole państwowe Ukrainy
Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, do czynów doszło 16 czerwca, 6 lipca, 10 sierpnia, 15 sierpnia oraz 26 października 2025 roku. Wszystkie incydenty zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu. Materiał dowodowy, w tym nagrania, został zabezpieczony i poddany dokładnej analizie.
Śledczy wskazują, że działania sprawców polegały na publicznym zrywaniu i niszczeniu flag oraz uszkadzaniu masztów. Władze podkreślają, że symbol państwowy, nawet obcego kraju, wystawiony oficjalnie na terytorium Polski, podlega ochronie prawnej.
Co grozi za niszczenie flagi państwowej?
Przestępstwo znieważenia lub uszkodzenia flagi uregulowane jest w art. 137 kodeksu karnego. Za takie zachowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do roku pozbawienia wolności.
Ochrona dotyczy zarówno symboli Polski, jak i państw obcych – jeśli są one wywieszone przez przedstawicielstwo danego kraju lub na polecenie polskiego organu władzy. W tych sprawach zastosowano również art. 288 k.k., dotyczący zniszczenia mienia.
Bądź na bieżąco.
Ustaleni sprawcy, pierwsze wyroki
We wszystkich pięciu postępowaniach ustalono już sprawców. Dwie sprawy, dotyczące wydarzeń z 16 czerwca i 15 sierpnia, zostały już skierowane do sądu w trybie dobrowolnego poddania się karze. W jednej z nich zapadł prawomocny wyrok skazujący na karę grzywny. Druga sprawa ma zostać rozpatrzona 12 listopada 2025 roku.
W trzech pozostałych postępowaniach trwają czynności zmierzające do skierowania aktów oskarżenia lub wniosków o skazanie. W przypadku zdarzenia z 26 października dwóch sprawców zostało już przesłuchanych – jeden przyznał się do winy, drugi odmówił składania wyjaśnień.
Monitoring, świadkowie i wniosek o ściganie
Prokuratura informuje, że zabezpieczono pełny materiał dowodowy, w tym nagrania monitoringu, a sprawcy takiego zachowania nie powinni czuć się bezkarni. Przesłuchano także przedstawiciela strony pokrzywdzonej oraz przyjęto wniosek o ściganie w zakresie zniszczenia mienia.
Sprawa jest szeroko komentowana w regionie, zwłaszcza w kontekście napięć społecznych i symboliki ataków na flagi państwowe. Prokuratura podkreśla, że każda taka sytuacja będzie traktowana z pełną surowością prawa, a ochrona symboli państwowych – także obcych – jest obowiązkiem organów państwa.
Czytaj więcej:
Tajemnicza śmierć 18-latka. Sekcja zwłok nie dała odpowiedzi, śledczy badają wątek narkotykowy
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.





![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)
![Groźne zderzenie na zaśnieżonej trasie. Jedna osoba trafiła do szpitala [ZDJĘCIA] zderzenie w zimowej aurze](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/zderzenie-bieszczady-06-218x150.jpg)
![Zima nie odpuszcza. Dostawczak z przyczepą zwisł nad rowem i zablokował drogę [ZDJĘCIA] dostawczak zablokowana droga](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/dostawczy-zablokowana-droga-05-218x150.jpg)








![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)



















![Rzeszów w blasku milionów. Wydatki na iluminację na tle innych polskich miast [ZDJĘCIA] iluminacje świąteczne 2025, Rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/iluminacja-swiateczna-rzeszow-2025-03-218x150.jpg)






