Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

Już 9 kwietnia rozpocznie się w Rzeszowie cykl PKO Rzeszów Biega. Tradycyjnie miłośnicy takiej formy aktywności zaczną od zmierzenia się z 10. PKO Półmaratonem Rzeszowskim. W programie również 3. Rzeszowska Sztafeta Półmaratońska oraz SPARing na 5 km.

Sezon biegowy w stolicy Podkarpacia rozpocznie się już 9 kwietnia (niedziela) 10. Półmaratonem Rzeszowskim (21 km)  3. Rzeszowską Sztafetą Półmaratońską (5 km, 5 km, 6 km, 5 km) oraz SPARingiem, czyli biegiem na 5 km.

– Cieszę się niezmiernie, że znów spotykamy się w takim gronie – mówił w czwartek w ratuszu Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

– To oznacza, że znów się będziemy współpracować. To dobrze, bo efekty tej współpracy widać chociażby w tym, że lista zapisanych biegaczy na 9 kwietnia nie jest jeszcze zamknięta [zapisy internetowe trwają do 2 kwietnia – przyp. red. ], a zgłoszenia już przekroczyły ilość z poprzedniego półmaratonu – dodawał Sienko.

Podkreślał, że imprezy biegowe w Rzeszowie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród mieszkańców stolicy Podkarpacia, ale też osób z Polski i z zagranicy.

Stanisław Sienko wspomniał też, że wcześniej rzeszowski magistrat organizował imprezy biegowe z innymi firmami, ale ze Stowarzyszeniem Rzeszów Biega współpracuje się najlepiej.

– To sama przyjemność. Nie ma takiej sytuacji, że człowiek przychodzi przed biegiem i się zastanawia, czy wszystko jest przygotowane – chwalił organizatorów wiceprezydent Sienko.

Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa, a także zapalony biegacz, zapewniał z kolei, że poziom rzeszowskich biegów będzie utrzymany.

Zmiana godziny startu

Biegowe święto w Rzeszowie rozpocznie SPARing, czyli bieg na 5 km o godz. 10:00. – Niech nikogo nie zwiedzie, że to dystans łatwy, bo przebiec 5 km w 20 minut to potężne wyzwanie, czasem trudniejsze niż przytruchtać cały maraton. Przebiec szybko „piątkę” to umieranie na mecie – uważa Marcin Stopa.

Trasa tego biegu będzie obejmować  al. Kopisty, ul. Podpromie, ul. Kilara i tereny wzdłuż rzeki Wisłok. Aleja Kopisty będzie już zamknięta od godz. 6:00, od 9:00 dla kierowców nie będzie przejezdny Most Zamkowy i ul. Kilara.

Dwa biegi – półmaraton i sztafeta półmaratońska – rozpoczną się równolegle o godz. 11:00 przy Millenium Hall. Ich trasa będzie przebiegać ulicami centrum Rzeszowa oraz terenami wzdłuż Wisłoka i zakończy się w miejscu startu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To bardzo istotne, aby pamiętać, że zarówno sztafeta jak i półmaraton wystartują o godz. 11:00. Zmieniliśmy godzinę startu, bo zazwyczaj był on o 12:00, ponieważ w Rzeszowie są również inne imprezy, m.in. żużel – tłumaczy przesunięcie godziny Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega.

– W tym roku zmieni się nieco trasa biegu, ponieważ zostanie pominięta ul. 3 Maja ze względu na prowadzone na niej remonty. Biegaczy skierujemy na ul. Słowackiego. Nie obiegniemy też Stadionu Miejskiego – dodaje.

Jeśli chodzi o te dwa biegi od godz. 10:00 ulice, które znajdują się na trasie, będą zamknięte – ul. Kilara, ul. Szopena, ul. Targowa, al. Piłsudskiego, ul. Grunwaldzka, ul. Gałęzowskiego, ul. Mickiewicza, ul. Rynek, ul. Słowackiego, a także ul. Hetmańska do skrzyżowania przy sklepie Lidl.

Biegnij, by pomóc

Rzeszowskim biegom towarzyszy również akcje charytatywna. Tym razem z „wybieganej” pomocy będzie korzystać aż dwie osoby –  26-letni Adrian, który cierpi na chorobę Huntingtona oraz 32-letni Grzegorz, który uległ wypadkowi samochodowemu i złamał kręgosłupa.

Zawodnicy, którzy przypną do koszulki kartkę „biegnę dla Adriana i Grzegorza” i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę dla obydwu osób.

– Bardzo proszę, aby wszyscy uczestnicy odebrali swoje kartki i przypięli do swoich koszulek, bo to bardzo, bardzo ważna inicjatywa – apeluje Aleksander Puła, dyrektor Regionalnego Oddziału Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Lublinie.

Kartki będzie można odbierać w biurze zawodów w Millenium Hall 8 kwietnia w godz. 15.00-18.00 i w dniu zawodów 9 kwietnia w godz. 8:00-1030. Uczestnicy 3. PKO Rzeszowskiej Sztafety Półmaratońskiej oraz SPARing – Bieg na 5 km również mogą przyłączyć się do akcji.

– Zachęcamy również mieszkańców, a zwłaszcza uczniów do kibicowania. Szkoła, która będzie najliczniej kibicować i prześle nam swoje zdjęcia, z trasy biegu otrzyma sprzęt sportowy – deklaruje Mirosław Wierzbicki.

PKO Rzeszów Biega to cykl trzech biegów: 10. Półmaraton Rzeszowski, 5. PKO Maraton Rzeszowski oraz 5. PKO Bieg Niepodległości. 11 czerwca odbędzie się również Rzeszowska Piątka, czyli bieg na 5 km, który odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej.

Zapisy do udziału w biegach prowadzone są na stronie runrzeszow.pl. Koszt udział w SPARingu to 50 zł (do 2 kwietnia) i 65 zł (w dniu zawodów), w półmaratonie – 70 zł (do 2 kwietnia) i 100 zł (w dniu zawodów), w sztafecie półmaratońskiej – 250 zł (do 2 kwietnia) i 300 zł (w dniu zawodów).

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama