Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Prawdopodobnie rzeszowska firma ML System zajmie się montażem 136 nowych wiat przystankowych, które do końca 2018 roku staną w Rzeszowie. Wśród nich będzie 13 wiat ogrzewanych.

Zarząd Transportu Miejskiego otworzył koperty z ofertami firm, które wystartowały w przetargu na budowę nowych wiat. ZTM na inwestycję planował wydać ok. 11,5 mln zł.  

– Do przetargu zgłosiło się siedem firm. Najtańszą ofertę złożył ML System z Rzeszowa na kwotę 6,5 mln zł. Prawdopodobnie z tą firmą podpiszemy umowę na wykonawstwo wiat. Do ML System zwróciliśmy się o uzupełnienie dokumentów, by firma wytłumaczyła nam, skąd się wzięły tak duże rozbieżności między jej ofertą a naszymi szacunkowymi kosztami – mówią nam przedstawiciele ZTM w Rzeszowie.

Jeżeli ML System dostarczy brakujące dokumenty i przekona miejskich urzędników, że inwestycję jest w stanie zrealizować za 6,5 mln zł, to prawdopodobnie jeszcze w lipcu, najpóźniej w sierpniu, ZTM podpisze umowę z firmą. ZTM zamierza postawić 136 nowych wiat przystankowych.

– Zastąpią one wysłużone konstrukcje, których nie opłaca się już remontować. Chcemy ujednolić wygląd wiat, by były dopasowane do potrzeb mieszkańców. Gabloty z rozkładami jazdy będą oświetlone. Na wiatach zostaną zamontowane kamery, w środku będą również czujki reagujące na ruch.  Po wejściu do wiat w godzinach wieczornych i nocnych światło będzie się automatycznie włączało. Wiaty zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne – słyszymy w ZTM.

Nowe wiaty będą miały barwy srebrno-pomarańczowe, podobne do tych, które zamontowano w ostatnich miesiącach na ulicy Lisa Kuli i placu Wolności. Ściany wiat będą wypełnione bezpiecznym, hartowanym, laminowanym szkłem. Każda będzie miała nazwę przystanku, aluminiową gablotę na podświetlany rozkład jazdy.

Wiaty będą czteromodułowe o różnej szerokości: 1 m; 1,5 m i 1,8 m. Do ich wykonania zostanie użyta stal lub aluminium.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spośród 136 nowych wiat 13 ma być ogrzewanych. W lecie będą one także chłodziły pasażerów miejskich autobusów obsługiwanych przez MPK.  Na placu Wolności będzie jeszcze jeden ogrzewany przystanek i dwa na przystanku przy galerii handlowej Center Park.

Dwa kolejne ogrzewane przystanki zaplanowano na al. Powstańców Warszawy. Pozostałe innowacyjne wiaty zostaną wymienione na ulicach: Dąbrowskiego, Hetmańskiej, Kopisto, placu Kilińskiego, Podwisłocze oraz Powstańców Warszawy. W przyszłym roku ogrzewanych wiat możemy spodziewać się na ulicach: Krakowskiej (jedna), Wyzwolenia (dwie), Piłsudskiego (pięć)

Plan zakłada, że nowe wiaty w Rzeszowie pojawią się do końca października 2018 roku. Pierwszych 36 ma być jeszcze w tym roku – do listopada.

Wiaty pod względem kolorystycznym mają być dopasowane do 80 pomarańczowo-srebrnych autobusów, które w ostatnich latach kupiło miasto Rzeszów. Do końca 2021 roku nie można obklejać ich reklamami, bo taki był warunek otrzymania dotacji z Unii Europejskiej.  

O infrastrukturę okołoprzystankową ma zadbać Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie. Chodzi o budowę nowych zatoczek autobusowych, chodników, krawężników, oddzielenie ruchu pasażerów od ruchu rowerzystów a także zamontowanie w chodnikach specjalnych mat antypoślizgowych przy wchodzeniu do autobusów.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama