W piatek i sobotę (28 i 29  marca) na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Siostrunie” w reżyserii Jana Szurmieja, która uświetni obchody 53 Międzynarodowego Dnia Teatru.

[Not a valid template]

 

„Siostrunie” to dowcipna muzyczna opowieść z udziałem tytułowych zakonnic, które pragnąc zebrać pieniądze na pochówek współ-siostrzyczek (wszystko z winy Siostry Julii – kucharki, z zapałem eksperymentującej z kuchnią francuską), zdecydowały się wystąpić przed widzami w zaimprowizowanym show. Tańczą, śpiewają i, nawiązując bliski kontakt z widownią, opowiadają o codzienności konwentu, o swoich pasjach, wyborach drogi życiowej… itd. Mówią o tym chwilami serio, ale zwykle z przymrużeniem oka, bawiąc się konwenansami oraz zachęcając publiczność do interakcji. Musical przesycony jest czarnym humorem, nie ma w nim jednak cienia złośliwości czy agresywnego antyklerykalizmu.

Sztuka została przetłumaczona na dwadzieścia sześć języków i odniosła spektakularny sukces w kilkudziesięciu krajach świata – „Siostrunie” mają własną stronę internetową i swoje fankluby. W Polsce „Siostrunie” do swojego repertuaru wprowadzały w przeszłości najbardziej znane sceny muzyczne – Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Gdyni. Absurdalny spektakl, łamiący wszelkie konwenanse i stereotypy.

„Siostrunie” wyreżyserował Jan Szurmiej, znany rzeszowskiej publiczności z realizacji takich spektakli jak „Piaf”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, czy „Słodkie lata 20., 30…”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Po premierowym pokazie „Siostruń” odczytane zostanie orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz orędzie Polskiego Ośrodka ITI na 53 Międzynarodowy Dzień Teatru.

W piątek wieczorem w rzeszowskim Teatrze odbędzie się także wernisaż dwóch wystaw z udziałem ich autorów – tkanin Jadwigi Drewinski (ekspozycja prezentowana w Szajna Galerii) oraz plakatów Lexa Drewinskiego (foyer Teatru).

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama