Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Skuteczna skarga kasacyjna byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara do Naczelnego Sądu Administracyjnego. WSA w Rzeszowie ponownie ma się zająć tzw. uchwałą anty-LGBT, którą przyjęła gmina Niebylec.

Posiedzenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie odbędzie się we wtorek, 8 lutego. Uczestnikiem postępowania będzie Kampania Przeciw Homofobii, która krytykuje uchwały anty-LGBT przyjmowane przez samorządy.

Dyskryminacyjną uchwałę rada gminy Niebylec w powiecie strzyżowskim podjęła we wrześniu 2019 roku. Miała ona na celu „wyrażenie sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT”.

Gmina Niebylec jest wśród około 100 samorządów, które w latach 2019-2020 przyjęły tzw. uchwałę anty-LGBT lub Samorządową Kartę Praw Rodzin. Wykaz samorządów, które podjęły homofobiczne uchwały, na bieżąco aktualizowane są w Atlasie Nienawiści.  

Niebylec od 8 lutego bez uchwały?

Adam Bodnar, były już Rzecznik Praw Obywatelskich, zaskarżył do 9 wojewódzkich sądów administracyjnych uchwały anty-LGBT. Wśród nich była uchwała gminy Niebylec. Skarga Rzecznika trafiła do WSA w Rzeszowie, ale ten ją odrzucił. 

Bodnar twierdził, że rada gminy Niebylec, podejmując uchwałę, wykroczyła poza zakres działania gminy i nie miała do tego żadnej podstawy prawnej. Były Rzecznik podkreślił, że uchwała dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację i tożsamość seksualną. 

WSA w Rzeszowie odrzucił skargę Rzecznika, uznając, że WSA nie miał uprawnienia do zbadania zgodności uchwały z prawem. Bodnar złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten przyznał mu rację i WSA ma ponownie zbadać sprawę.

Posiedzenie w trybie niejawnym odbędzie się już we wtorek, 8 lutego. Kampanię Przeciw Homofobii w tym postępowaniu reprezentują: adwokaci Paweł Knut oraz Milena Adamczewska-Stachura z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci.

Sądy zgadzają się z Rzecznikiem

W pozostałych ośmiu sprawach ze skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na tzw. uchwały anty-LGBT wojewódzkie sądy administracyjne wydały dotychczas 6 wyroków uwzględniających skargi RPO i unieważniających te uchwały.

– Widać wyraźnie kształtowanie się jednolitego podejścia różnych wojewódzkich sądów administracyjnych w kraju w sprawach ze skarg wnoszonych przez RPO – zwraca uwagę mec. Paweł Knut. 

Jego zdaniem, we wtorek okaże się czy rozstrzygnięcie WSA w Rzeszowie w sprawie uchwały gminy Niebylec będzie kontynuowało tę linię orzeczniczą, a więc czy doprowadzi do unieważnienia również tej uchwały. 

Myśli samobójcze po homofobicznych uchwałach

Negatywny wpływ tzw. uchwał anty-LGBT na życie osób ze społeczności LGBT potwierdzają opublikowane ostatnio badania przeprowadzone przez KPH i Lambdę Warszawa we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW.

Jak czytamy w „Sytuacji społecznej osób LGBTA. Raport za lata 2019-2020” blisko połowa osób LGBT w Polsce ma poważne symptomy depresji, a osoby LGBT mieszkające w tzw. „strefach wolnych od LGBT” częściej mają myśli samobójcze.

– Z uwagi m.in. na ten fakt czas najwyższy, aby wszystkie samorządy w Polsce wycofały się z homo- i transfobicznych uchwał – uważa Kampania Przeciw Homofobii. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama