Zdjęcie; Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Prohibicja w centrum Rzeszowa nie wystarczyła. Ratusz teraz chce, by sklepy w całym mieście były czynne tylko do północy i ani minuty dłużej. Przedsiębiorcy są w szoku. 

Od 1 lutego br. w Śródmieściu od godz. 22:00 do 6:00 rano sklepy nie mogą sprzedawać alkoholu. Prohibicję wprowadzono na polecenie Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa. Powodem były skargi na działalność nocnego sklepu przy ul. Matejki. Mieszkańcy mieli dość pijackich awantur w okolicach sklepu. 

Ratusz, zamiast zrobić porządek z jednym sklepem, postanowił ukarać wszystkich przedsiębiorców i zabronił im nocnej sprzedaży alkoholu. Decyzja Rady Miasta Rzeszowa została zaskarżona przez właścicieli sklepu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozstrzygnięcia jeszcze nie ma. 

Prohibicja w centrum Rzeszowa ratuszowi jednak nie wystarczyła. Teraz chce wprowadzić kolejne ograniczenia związane z handlem alkoholem w całym mieście. Miasto chce, by sklepy były czynne tylko w godz. 5:00-24:00. Ograniczenia mają nie dotyczyć stacji benzynowych, hoteli, kin, teatrów, placówek, które świadczą usługi medyczne, pogrzebowe, parkingowe oraz lokali gastronomicznych.

Do tej pory właściciele sklepów, aby prowadzić handel po godz. 22:00, musieli mieć pozytywną opinię Rady Osiedla. Zazwyczaj nie było z tym problemów. Więcej zachodu przedsiębiorcy mieli z załatwieniem formalności, gdy sklep chcieli prowadzić w bloku. Teraz ratusz chce jednej, prostej zasady dla wszystkich – sprzedaż maksymalnie do północy. 

– Nie chcemy, by po godz. 24:00 były czynne sklepy, szczególnie monopolowe. Z naszych doświadczeń wynika, że służą one głównie kupowaniu alkoholu przez osoby, które już są nietrzeźwe. Doprowadzają później do bójek i niszczenia mienia – mówi nam Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

– Chcemy takich sytuacji uniknąć. Ktoś, kto potrzebuje alkohol, może sobie go kupić wcześniej lub w lokalu, bo tu nie wprowadzamy ograniczeń – dodaje Gutkowski.

Ręce mogą zacierać już taksówkarze, którzy często do klientów dowożą alkohol „na telefon” oraz stacje paliw, gdzie można kupować mocniejsze trunki, przeważnie droższe niż w nocnych sklepach.  

– Stacje paliw będą zarabiać kilka razy więcej, a reszta ma się zamykać. Ciekawe, czy już powiększają swoje magazyny – zastanawiają się rzeszowscy przedsiębiorcy.

Pomysł ratusza związany z zakazem handlu po północy muszą jeszcze zaakceptować rzeszowscy radni. Sesja poświęcona tej sprawie odbędzie się w najbliższy wtorek (26 marca). Jeżeli radni wyrażą zgodę, to ograniczenie w handlu zacznie obowiązywać od 1 maja br. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

57 KOMENTARZE

 1. Ich to już chyba dosłownie pogięło ci którzy pracują 12/24 to już wogole nie będą mogli zrobić zakupów, żenada to miasto staje się a społeczne i kościelne, najlepiej to zamknąć wszystko, bo zapszeproszeniem zarabiają za dużo kasy… W duszy to można mieć niech te b…. siedza w swoich apartamentach, bo im żony skaczą do sklepu….. Na h.. Płacić tu podatki jak Policja ma w dupie woli K… Pilnować żeby lepiej im do kieszeni szło

 2. „Ręce mogą zacierać już taksówkarze, którzy często do klientów dowożą alkohol “na telefon””
  Ręce, lub cokolwiek innego do zacierania, może zacierać Pani, po każdej „genialnej” decyzji Prezydenta. Dla większości taksówkarzy, dostawa alkoholu pijanej gówniarzerii, bądź innym „spragnionym”, to żaden powód do radości.

 3. Ci co mają się awanturować to będą i nie ważne czy sklepy będą czynne czy zamknięte. Od pilnowania porządku jest Policja i inne służby. Dlaczego w takim wypadku mają ludzie, którzy się nie awanturują ? Chce sam móc decydować kiedy mam ochotę się napić i o której godzinie, bo ponoć jestem wolnym człowiekiem. Dziwne jest to, że nie walczy się z problemem skoro jest zdiagnozowany czyli (awanturującymi się) tylko z całym społeczeństwem. Ponoć alkoholu nie można sprzedawać nietrzeźwym to dlaczego ja trzeźwy nie mogę sobie kupić piwa o 2 czy 3 w nocy ?

 4. Już mu kiedyś zagrodzili drogę, aby nie mógł wyjechać ze swojej posesji. Teraz wypada zrobić to samo i na dużej, bo jak się rozkręci ze swoimi durnymi pomysłami i ze swoimi kumplami z pałacu biskupiego, to wyzioniemy ducha w tym Rzeszowie.

 5. Tak, a szczycą się że miasto młodych, co trzeci to student… A chcą nas chować jak dziadków w domach starców – tabletki i do spania… Panie Ferenc, nie mierz pan wszystkich swoją miarą bo jesteś pan TUMAN (mówiąc pana językiem ;))

 6. Trolejbus ma racjeę, problem w tym że w radzie miasta siedzą poplecznicy Ferenca ktorzy boja się czemukolwiek sprzeciwić. Klepią wszystko co ten wymyśli, inaczej straszy utratą stanowisk i innych ‚dóbr’.

 7. Na pewno Buczak nie byłby gorszy od Ferenca… Bo ten drugi jakbyście nie zauważyli na prawdę jest w naszym mieście dyktatorem i rządzi jednoosobowo bo rada miasta to jego pacynki i klepią co on tylko pomyśli…. A Kaczyńskim i PiSem wszyscy straszą a jakoś nie odczułem skutków tych ,,opresyjnych” rządów jego twardej ręki 😉
  BTW. najlepiej byłoby gdyby prezydent był z jednej opcji politycznej a rada miasta z przeciwnej i wtedy musieliby iść na kompromisy, rozmawiać, myśleć o skutkach swoich decyzji a tak to mamy co mamy. Jeden wymyśla jakieś głupoty a reszta bezwolnych idiotów to zatwierdza

 8. Krakowska, rynek, langiewicza, strażacka, krzyzanowskiego, gwardzistow, armii krajowej. Nie wiem jak na poprzylaczanych wioskach

 9. Miasto się robi miastem geriatrycznym. Idealnym dla staruchów. Dla staruchów i pod staruchów. Po 20:00 grzecznie spać a w niedziele to krzyżem leżeć.

 10. Co do oświetlenia to gdzieniegdzie nawet fajnie by było żeby co 2 latarnia się gasiła. Jak już to ziemii Drabiniańskiej, a jeszcze poprawniej Olszynkowskiej 😀

 11. Powiedzcie zatem na kogo głosować? Bardzo chętnię oddam głos na kogoś nowego ale takiego, kto nie rozpierdzieli doszczętnie tego miasta, TF jest dobrym prezydentem, ale jest na to już za stary i wymyśla co popadnie, więc wskażcie, na kogo głosować?

 12. Oooo, szanowny obywatelu.. co my tu mamy? Podrzeganie do łamania prawa (nielegalna sprzedaż wyrobów alkoholowych). Pańskie IP już znamy. Możecie już pakować szczoteczkę i bieliznę na zmianę.

 13. Zakazać także zakazu sprzedaży paliw w godzinach 24-5. Ewentualnie tylko na kartki. Jedna stacja benzynowa wystarczy czynna.

 14. Jego kadencje zawsze były do bani, tylko nie było z kim porównać, chyba, że z poprzednikiem A. Szlachtą.

  Problem polega na tym, że rzeszowiacy to jak takie nosacze z memów i co 4 lata głosują tak samo:

  „boć tyn Fyrync to przynajmni ło miosto dbo, Halyna, drogi porobi, to i do Lydla my sem passatem zajidziem”

 15. Powiedzcie mi lub wyprowadźcie mnie z błędu. Ile zostało w całym Rzeszowie sklepów z art. spożywczymi (i m.in alkoholem) czynnymi całodobowo 24h z wyłączeniem stacji benzynowych?
  Bo ja znam tylko jeden – ten przy Hotelu „Classic” na ul. Armii Krajowej.
  Są jeszcze jakieś inne 24h ?

 16. Nie piszcie tylko o alkoholu bo nie kupicie nic. Nawet mineralnej na rano po wyjsciu z oracy czy lokalu. Jeszeli to wejdzie w zycie to pisze projekt uchwaly zakazujacy sprzedazy alkoholu na stacjach paliw na terenie miasta w godz 00 do 5 rano

 17. Ja na niego nie głosowałem i mam ogromny żal do tych starych bab co go wybrały… Niech zawiną się na tamten świat razem z nim i dadzą rządzić w końcu MŁODYM, ŚWIEŻYM UMYSŁOM NIE SKAZONYM POPRZEDNIM USTROJEM I POMYSLAMI RODEM Z PRL… jak mamy dogonić Europę zachodnią jak ciągle te same ryje u koryta… Podziękujmy Wałęsie i jego okrągłostołowej poduszce bezpieczeństwa dla komuchów…

 18. Nie zawsze się pije żeby iść do klubu. Czasem można się poprostu spotkać z kumplami na osiedlu i pogadać przy piwku, czipsach, słoneczniku itp. a nawet jak ktoś chce przy oranżadzie to i tak nie kupi bo zamknięte sklepy przez tego idiotę będą

 19. I tak się cieszcie. U mnie większość sklepów na rynku zamykają o 16. Więc to że są w Rzeszowie otwarte do 24 i tak jest bardzo dobrze. A jak ktoś chce coś kupić zdąży wcześniej.

 20. TF=Demencja starcza, postępująca.
  Wybraliście funkcjonariusza PZPR to teraz nie płaczcie, że wam sklepy zamyka o 13 tej jak za Jaruzela.

 21. Godzina 13 ok, pod warunkiem że w kioskach znów pojawi się woda brzozowa produkowana według norm branżowych z 1968r, z białymi drzewkami na butelce.

 22. Postuluję wprowadzenie godziny policyjnej 22-5. Poruszanie się w miejscu publicznym (wyłącznie na trasie dom – zakład pracy) tylko za okazaniem przepustki z zakładu o pracy zmianowej.

 23. Nie wiem co się dzieje prezydentowi Ferencowi, ale swoimi dziwnymi pomysłami spowoduje że jest to jego najgorsza kadencja.

 24. A tam gadanie. Do 12 to spokojnie można flaszkę przed imprezą zrobić. A po północy to i tak się w klubie siedzi. Chyba, że ktoś jest już alkoholikiem i potrzebuje się dopić. Na następny dzień za to doceni decyzję prezydenta .

 25. Prezydent ze świtą pewnie tu zaglądają, to ich pozwolę sobie uświadomić, bo chyba nie wiedzą co w godzinach nocnych wyprawiają na rynku naganiacze do klubu z paniami. Plaga palantów z żółtymi opaskami powoduje, że przekraczając rynek od końca do końca jest się kilka razy natarczywie i bez ogródek zaczepianym „na striptiz”.

  Jest tego tałatajstwa w Polsce trochę i takie zaczepki wpisują się niestety w nocny krajobraz rynków, ale takich chamów jak w Rzeszowie to nie ma nigdzie. Wstyd…

  Także sklepy sklepami, są też inne problemy które na które trzeba zdecydowanie reagować.

 26. Na śródmieściu ostatni całodobowy sklep już przez tego kretyna zamykają teraz o 22 😉
  Dzięki Tadek, jesteś wielki…
  Zamiast zamykać sklepy i decydować centralnie o całej gospodarce w Rzeszowie to ciebie powinni zamknąć w jakimś pokoju bez klamek czy innym domu staroci …
  Bo coraz głupsze pomysły ci przychodzą do tej pustej komunistycznej łysej głowy… Szkoda że przed wyborami tak nie blyszczales intelektem to może by inaczej lud zagłosował…

 27. POMYSŁY DLA PANA TADEUSZA NA RESZTE KADENCJI:
  -zwijac chodnik na noc bo tylko żule i menele po nim chodzą o tak późnych godzinach a wiadomo że jak żul i menel to pewnie zarzutami i służby muszą to czyścić
  -zakaz wychodzenia z domu po 22 bo cisza nocna ibtrza spać pod kołderką
  – wyłączać latarnie bo ino prund się marnuje
  A zawsze to oszczędność i można droższe światełka na święta założyć
  – kategoryczny zakaz opuszczania osiedla na którym się mieszka bez uzasadnionej przyczyny
  – GODZINA POLICYJNA (/milicyjna)
  w ramach tego zakupić dla straży miejskiej wozy opancerzone żeby mogli kontrolować przestrzegania tych nocnych zakazów i innych nakazów króla Rzeszowszczyzny, cesarza komuchów i pana na ziemi budziwojskiej. Z PZPRowskiej łaski wielki książę buraków i najwyższy lord dowódca straży miejskiej Tadeusz I Ferenc

 28. Tylko to jest PRZECIWKO mieszkańcom a nie POD NICH…
  Do restytucji systemu komunistycznego w naszym mieście brakuje tylko zmiany nazwy Policja na Milicja bo gospodarkę centralnie sterowaną powoli już mamy 😉

 29. Zawsze można bez koncesji jeździć 😉 taksówkarze też nie mają koncesji na sprzedaż alkoholu a dowożą. Wystarczy nakupić skrzypek wódki i w ramach ,,przyjacielskiej” przysługi podwieźć klien… tzn KOLEDZE xd

 30. Widać, że prezydent tęskni za przeszłością. Powininna jeszcze wrócić godzina 13 to już będzie całkiem jak za komuny.

  Ale poważnie to zamiast walczyć z gogo klubami w samym centrum miasta i ich natrętnymi naganiaczami to utrudnia się życie mieszkańcom, bo czasem po prostu potrzeba kupić coś w nocnym (choćby pieluchy albo przekąskę).

 31. To nie jest łamanie konstytucji, bo konstytucja warunkuje, że samorządy mogą tworzyć lokalne prawo pod mieszkańców.

  Ale, że ten zakaz to jakiś absurd to pełna zgoda 🙂

 32. Można zrobić auto-sklep z koncesją na sprzedaż alkoholu?
  Zarejestruję firmę w Zaczerniu i będę sprzedawał mieszkańcom wielgiego Żeżowa wódkje z samochodu.

 33. Staremu już całkowicie odp….o. Zaraz zacznie zamykać sklepy o 18 tej.
  Dziwi mnie tylko fakt, że Terminator nie wie, że łamie prawo, m.in. konstytucję która zapewnia obywatelom równe prawa. A jak zamyka tylko cześć sklepów to znaczy że innym stwarza lepsze warunki a innym gorsze.

Comments are closed.