Zdjęcie: Archiwum Rzeszów News. Na tym skrzyżowaniu powstanie sygnalizacja świetlna
Reklama

Na ponad kilometrowym odcinku al. Wyzwolenia w Rzeszowie powstaną nowe ścieżki rowerowe, chodniki, oświetlenie i pętle autobusowe. Zostanie również przebudowane skrzyżowanie z ul. Osmeckiego. 

Rzeszowski magistrat ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, która zakłada rozbudowę al. Wyzwolenia na odcinku 1215 metrów.

– Wzdłuż ulicy Krakowskiej oraz al. Okulickiego znajdują się obustronne ścieżki rowerowe, które nie mają swojej kontynuacji w al. Wyzwolenia, dlatego chcemy, aby one tam powstały  – wyjaśnia Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Nowe ścieżki rowerowe będą dwukierunkowe, jednostronne o szerokości 2,5 metra. Chodniki będą miały zaś szerokość 2 m. Powstanie też oświetlenie uliczne, a także zatoki autobusowe.

– Chcemy też przebudować skrzyżowanie z ul. Osmeckiego pod kątem ruchu rowerowego, ponieważ w tym miejscu nie ma na przejściu kontynuacji ścieżki rowerowej – wyjaśnia Świder.

Najważniejsza zmiana na samym skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Osmeckiego to budowa sygnalizacji świetlnej. Dlaczego? Wyjazd z ul. Osmeckiego szczególnie w godzinach szczytu nie należy do najłatwiejszych. Kierowcy stoją w korkach. 

Projekt ma również uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Dla niewidomych i niedowidzących na przejściach dla pieszych mają się pojawić płytki integracyjne z wypustkami. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością ruchową obie strony przejść dla pieszych mają być zakończone łagodnym zjazdem.

Firmy zainteresowane wykonaniem dokumentacji swoje oferty mogą zgłaszać do 30 marca.  Miasto na ten cel przewidziało 65 tys. zł.

– Jeśli pójdzie wszystko zgodnie z planem, to dokumentacja powinna być gotowa do 20 listopada. Gdy tak się stanie wówczas początkiem przyszłego roku będziemy chcieli ogłosić przetarg na wykonawcę  prac budowlanych – zapowiada Andrzej Świder.

Całkowity koszt przebudowy al. Wyzwolenia został oszacowany na 4 mln zł. Według planów całość prac ma zakończyć się w przyszłym roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.