Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Nowy sposób na poprawę dojazdu do centrum Rzeszowa dla mieszkańców osiedli Drabinianka, Budziwój i Biała. Na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy i Kwiatkowskiego mają powstać rondo i wiadukt. 

Dotychczasowa koncepcja nie przewidywała ronda i wiaduktu w tym miejscu. Ta zakładała, że ul. Kwiatkowskiego zostałaby przebudowana na ponad 3-kilometrowym odcinku – od skrzyżowania z al. Powstańców Warszawy do skrzyżowania z przyszłą obwodnicą południową (ul. Jana Pawła II – skrzyżowanie z ul. Papieską).

Ulica miałaby po dwa pasy w obu kierunkach, przy skrzyżowaniach powstałyby pasy wyłączenia/włączenia. Po obu stronach jezdni byłyby też chodniki, przy skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych po lewej stronie powstałaby ścieżka rowerowa. Koncepcja ta nie doczekała się jednak realizacji. Jej koszt był szacowany na ok. 30 mln zł.

Obecne władze uznały, że lepiej zapytać jeszcze ekspertów z Politechniki Rzeszowskiej i wykorzystać dane zebrane przez pracowników Miejskiego Zarządu Dróg, by wybrać najlepsze rozwiązanie usprawnienia ruchu na ulicy Kwiatkowskiego. Dojazd do centrum miasta dla mieszkańców osiedli Drabinianka, Budziwój i Biała jest drogą przez mękę. 

To pierwszy etap 

Na podstawie analizy naukowców PRz, miasto przygotowało założenia przetargu, który – jak zapowiada Artur Gerand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa – zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Wybrana w nim firma opracuje projekt przebudowy skrzyżowania ul. Kwiatkowskiego i al. Powstańców Warszawy.

– Zaplanowana jest budowa ronda. Częścią tej inwestycji ma być także budowa wiaduktu na al. Powstańców Warszawy (kierunek wschód-zachód), nad planowanym rondem – poinformował Artur Gernand. Rondo i wiadukt mają poprawić płynność ruchu na skrzyżowaniu i pomóc w rozwiązaniu problemów komunikacyjnych na ul. Kwiatkowskiego.

– Projekt ma być gotowy jesienią przyszłego roku – zapowiadają miejscy urzędnicy, dodając też, że przebudowa wspomnianego skrzyżowania będzie pierwszym etapem usprawniania połączenia osiedli Drabinianka i Budziwój z rzeszowskim śródmieściem. – Drugim będzie przebudowa ulicy Kwiatkowskiego – przekazał Artur Gernand.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama