Reklama

Ministerstwo pozytywnie rozpatrzyło odwołanie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i przyznało  uczelnianemu Wydziałowi Informatyki Stosowanej kategorię B. Tym samym wszystkie oceniane wydziały WSIiZ mają taką kategorię.

Chodzi o przyznane w ubiegłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kategorie za osiągnięcia naukowe w latach 2009-2012. Kategoria B, którą mają obecnie 4 wydziały WSIiZ: Ekonomiczny, Medyczny (przekształcony z Turystyki i Nauk o Zdrowiu), Administracji i Nauk Społecznych oraz Informatyki Stosowanej, oznacza dotację na działalność statutową związaną z nauką na kolejne 4 lata.

– Słusznie uważaliśmy, że ubiegłoroczna ocena ministerstwa dla Wydziału Informatyki Stosowanej była krzywdząca. Cieszymy się, że nasze argumenty zostały uwzględnione. To bardzo istotne, bo wyższa ocena oznacza możliwość otrzymywania dotacji na utrzymanie potencjału badawczego – podkreśla prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Publiczne szkoły wyższe obligatoryjnie biorą udział w ocenie działalności naukowej i badawczo-rozwojowej jednostek naukowych, niepubliczne dobrowolnie. Liczą się cztery kryteria: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej i pozostałe efekty działalności naukowej.

– W przypadku Wydziału Ekonomicznego również mieliśmy argumenty do odwołania. Po ponownej ocenie końcowy wynik znacznie się polepszył i bardzo niewiele zabrakło do zmiany kategorii na A – mówi rektor Pomianek.

Podkreśla jednocześnie, że wydziały: Administracji i Nauk Społecznych, Informatyki Stosowanej oraz Medyczny powstały w 2009 roku. Uczelnia liczy na to, że dzięki działaniom na rzecz rozwoju naukowego jednostek następna ocena będzie jeszcze lepsza, choć już teraz wypada dobrze nawet na tle szkół wyższych z długoletnią tradycją.  Zarówno Wydział Ekonomiczny,  jak i Wydział Medyczny uplasowały się najwyżej w swoich grupach oceny spośród uczelni Podkarpacia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama