Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Z roku na rok poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest coraz większy. Nie każdy wie, ale Polska niestety zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie pod względem złej jakości powietrza. Wbrew pozorom, problem ten nie dotyczy tylko wielkich miast i ośrodków przemysłowych, ale całego naszego kraju. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed złą jakością powietrza.

Smog – główny winowajca złej jakości powietrza w naszym kraju

Największe ryzyko oddychania złej jakości powietrzem ma miejsce w okresie jesienno-zimowym, kiedy to jesteśmy szczególnie narażeni na występowanie w powietrzu smogu. Smog to zawieszona w powietrzu mieszanina szkodliwych pyłów i związków chemicznych, która z powodu bezwietrznej pogody pozostaje nieruchoma i przez to trafia bezpośrednio do naszych płuc. Smog przyczynia się m.in. do większej zapadalności na choroby płuc i oskrzeli, wywołuje nowotwory oraz alergie. Nie należy więc bagatelizować tego nienaturalnego zjawiska atmosferycznego, ale skutecznie przeciwdziałać jego oddziaływaniu na nasz organizm. Jak to robić?

Dobrej jakości maski antysmogowe z filtrem węglowym

Poziom zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie wysoki w okresie od września do kwietnia i wiąże się z sezonem grzewczym. Wtedy to do powietrza trafia największa ilość zanieczyszczeń, które przyczyniają się właśnie do powstawania smogu. Dlatego szczególnie w tym okresie powinniśmy wyposażyć się w maski antysmogowe. Nie wystarczy jednak mieć pod ręką zwykłe maski, tzw. lekarskie, gdyż nie chronią one nas przed oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem. Dobra maska antysmogowa powinna być bowiem wyposażona w dobrej jakości filtr węglowy lub HEPA, który pochłania cząsteczki zanieczyszczeń tym samym pozwalając nam oddychać czystym powietrzem. Użytkując tego typu maski, należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Ograniczenie korzystania z samochodu i jak najkrótsze przebywanie na zewnątrz

Kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie wysoki, warto jest także ograniczyć korzystanie z własnego samochodu, który może dodatkowo przyczyniać się do pogłębienia problemu złej jakości powietrza. Zamiast niego wybierajmy środki komunikacji miejskiej. W dniach o szczególnie wysokim poziomie zanieczyszczania powietrza starajmy się natomiast do minimum ograniczyć czas spędzany na zewnątrz, a jeśli już musimy wyjść, to koniecznie w masce antysmogowej.

Codzienne kontrolowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza

Aby wiedzieć, czy powietrze w naszym mieście jest dla nas bezpieczne, warto jest także regularnie monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza. Kontrolowanie jego aktualnego stanu umożliwiają specjalne sensory, które są umieszczone w różnych rejonach wielu polskich miast. Jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza – Airly, dzięki rozmieszczeniu sieci czujników monitorujących jakość powietrza, daje nam możliwość sprawdzenia, jakiej jakości powietrzem oddychamy danego dnia. Taka wiedza pomoże nam w przedsięwzięciu odpowiednich środków ostrożności oraz pozwoli na lepszą ochronę siebie i swoich bliskich przed smogiem i złej jakości powietrzem.

Reklama