Mieszkańcy Słociny mają nowy Dom Kultury z salą wystawienniczo-audiowizualną na 125 osób i salą widowiskową z lustrami dla tancerzy, sceną i garderobą. – Zasługujecie na to, żeby taki obiekt mieć – mówił na otwarciu filii Rzeszowskiego Domu Kultury Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Filia „Słocina” RDK przy ul. Paderewskiego 154 we wtorek została uroczyście otwarta po remoncie. Gości przy wejściu do budynku witał zespół ludowy z RDK Słocina – „Bajaderki”.

Modernizacja ośrodka kultury kosztowała ok. 2 mln zł. Od 2006 r., zaraz po przyłączeniu Słociny do Rzeszowa, mieszkańcy starali się o rozbudowę placówki. Inwestycję zrealizowano z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pieniędzy miasta Rzeszowa.

– Minęło 4 lata zanim powstał ten budynek, ale warto było czekać. Mamy piękny budynek, salę, która spełnia oczekiwania naszych mieszkańców, szczególnie dzieci, które mogą ćwiczyć, tańczyć, rozwijać się ruchowo i kulturalnie. Także nasza młodzież zyskała nowe możliwości rozwoju kulturalnego, ale także nasi seniorzy – mówiła Kinga Warchol, przewodnicząca Rady Osiedla Słocina.

Ośrodek został dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Oprócz podjazdu dla osób na wózkach, na parterze i na pierwszym piętrze znajdują się toalety przystosowane do niepełnosprawnych. Dodatkowo filia „Słocina” zyskała nowe sale zajęciowe w postaci wyciszonego studia nagrań, sali plastycznej, sali wystawienniczo-audiowizualnej na 125 osób oraz nowej części bibliotecznej. RDK Słocina chwali się najbardziej przestronną salą widowiskową z lustrami dla tancerzy, sceną i garderobą.

I właśnie tę scenę zaprezentowano na uroczystym otwarciu. Po zagraniu Poloneza g mol Fryderyka Chopina przez Mateusza Cieszyńskiego, wystąpiły dzieciaki w regionalnych strojach z Przedszkola Świętego Józefa w Rzeszowie, prowadzonego przez Siostry Służebniczki. Została też otwarta wystawa obrazów z Hospicjum Podkarpackiego oraz prac artystycznych Zofii Zając – mieszkanki Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów na Słocinie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na uroczystość otwarcia zmodernizowanego ośrodka przyjechał Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.  Do przecięcia wstęgi zaprosił także najmłodszych uczestników uroczystości. Tradycyjnie budynek został poświęcony przez księdza Mirosława Tarnowskiego. W uroczystości brali udział także wiceprezydenci Rzeszowa oraz miejscy radni.

– Pomyślałem sobie, że musi tu powstać wspaniały Dom Kultury, bo tu są wspaniali ludzie. Muszą mieć możliwość wypoczynku i kształcenia swoich zdolności artystycznych. I stąd ten dom. Słocina wzbogaciła się o kolejny piękny obiekt. Jest to wasz obiekt. Zasługujecie na to, żeby taki obiekt mieć – mówił do mieszkańców Słociny Tadeusz Ferenc.

Placówka posiada też 25 miejsc parkingowych, a w tym 3 dla osób niepełnosprawnych. Sale w całym budynku – zarówno w części starej jak i nowej – będzie można wynajmować zgodnie z zarządzeniem dyrektora Rzeszowskiego Domu Kultury.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama