Reklama

Warsztaty kuglarskie, tańca żydowskiego czy filipińskich sztuk walki, pokazy kulinarne, projekcje slajdów i filmów, wykłady, spektakl oraz koncert – to atrakcje festiwalu Slot Fest, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 14-16 maja.

„Blisko, bliżej, Bliski Wschód” – to tytuł tej edycji festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych (SLOT), ale tematyka spotkań obejmuje też Wschód Daleki oraz Amerykę Południową. Na trzydniowy program składa się blisko 20 wydarzeń, które będą się odbywać w klubie IQ (WSIiZ) oraz w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury przy ul. Jagiellońskiej 24 (budynek Estrady Rzeszowskiej).

SLOT Fest rozpocznie się w RIK w czwartek o 19:00 wykładem o scenografii i kostiumach w teatrze, a następnie spektaklem plenerowym „Przypowieść o Tobie”.

Pokaz walki Eskrima

W piątek w klubie IQ wykłady i warsztaty dotyczące Bliskiego Wschodu poprowadzą pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania – Zofia Sawicka, specjalistka od tematyki arabskiej i Maciej Milczanowski, który pełnił misję na Wzgórzach Golan.

Dorota Rotka Szalacha uczyć będzie kuglarstwa z użyciem poi, czyli specjalnego ciężarka na lince, a Agnieszka Litman – języka hebrajskiego. Jak przygotować libański hummus pokaże Grzegorz Król, a pod okiem Anny Hawro będzie można opanować sztukę robienia lampionów.

Sekcja filipińskich Sztuk Walki Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentuje pokaz walki Eskrima, a misjonarz z Danii opowie o swojej pracy. Na koniec tego dnia organizatorzy zaplanowali projekcję filmu pt. „181” o samotnej wyprawie po Ameryce Południowej.

Kameralny koncert o miłości

W sobotę SLOT Fest w klubie IQ rozpocznie spotkanie z Anną Dudzińską, autorką książki o żydowskiej tożsamości. Slajdy z Filipin i krojenie owoców azjatyckim sposobem – to propozycja podróżników Marty i Andrzeja Patyrów.

O 14:00 warsztat z tańca żydowskiego poprowadzi uznana instruktorka z Cieszyna – Dorota Herok, która wyświetlając przezrocza podzieli się także swoimi przygodami z Izraela. Sekrety herbat ujawni Sara Jagiełło a młodzi dziennikarze z radioeter.fm zaproszą na zajęcia do studia swej internetowej stacji.

Ania Hawro tym razem na warsztat weźmie koronkowe bransoletki a nieco później Izabela Porazińska-Cygan zajmie się warkoczykami.

Na finał, Filip Pasek przybliży Liban i jego mieszkańców, Ula Płonka zaprezentuje niecodzienny układ taneczny a Melania & Michał zagrają i zaśpiewają kameralny koncert o miłości.

To wszystko podczas SLOT FEST, którego partnerami są m.in. Rzeszowski Inkubator Kultury, Klub Akademicki IQ, Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ, Estrada Rzeszowska, fundacja Fantazja Bez Barier.

Wstęp bezpłatny.

PROGRAM SLOT FEST 14-16 MAJA

Czwartek (14 maja), Rzeszowski Inkubator Kultury, ul. Jagiellońska 24

– 19:00 – Scenografia i kostium w teatrze wykład i dyskusję prowadzi scenograf Teatru im. W. Siemaszkowej K. Tanasiewicz-Trzyna

– 21:00 – „Przypowieść o tobie” – spektakl plenerowy reż. Kamila Korolko (Teatr Maska); po spektaklu – dyskusja z twórcami

Piątek (15 maja), Klub IQ, ul. Sucharskiego 2 (budynek główny WSIiZ)

– 10:30 – Wprowadzenie do kultury arabskiej wykład Zofii Sawickiej (Instytut Badań nad Cywilizacjami WSIiZ)

– 11:45 – Warsztat języka arabskiego, Zofia Sawicka

– 13:00 – Bliski Wschód widziany ze Wzgórz Golan, dr Maciej Milczanowski, Instytut Studiów nad Terroryzmem WSIiZ, żołnierz misji pokojowych

– 15:00 – Warsztaty kuglarskie: poi Dorota Rotka Szalacha (grupa Lumen Noctis); taniec ciężarka na linie, warsztat języka hebrajskiego – Agnieszka Litman

– 16:45 – Lampiony – warsztaty plastyczne Anna Hawro Hummus – Smak Libanu – warsztaty kulinarne Grzegorz Król (przygotowanie i degustacja)

– 18:30- Eskrima – pokaz sztuk walki, sekcja filipiński sztuk walki Uniwersytetu Rzeszowskiego, I am second – historia Michaela o tym, że można żyć inaczej opowie misjonarz z Danii

– 20:00 – „181” – seans filmowy, amatorski dokument Damian Wolfa Wagabundy o samotnej wyprawie po Ameryce Południowej. Na zakończenie dnia przewidziana niespodzianka.

Sobota (16 maja), klub IQ, ul. Sucharskiego 2 (budynek główny WSIiZ)

– 13:00 – „Tożsamość żydowska, a polityka imigracyjna Izraela” – spotkanie z Anną Dudzińską (WSIiZ), autorką książki slajdowisko z Filipin i pokaz azjatyckiego krojenia owoców – podróżnicy Marta i Andrzej Patyra

– 14:00 – warsztaty tańca żydowskiego – Dorota Herok, mrożona herbata – warsztaty kulinarne – Sara Jagiełło (jak zrobić zdrową i pyszna herbatę mrożoną, Yerba Mate w tykwie i z bombillą)

– 15:00 – radioeter.fm – warsztaty radiowe, Katarzyna Mieszawska, Maciej Kisała, studenci WSIiZ, dziennikarze radioeter.fm

– 15:45 – Izrael – Ziemia Obiecana – slajdowisko Dorota i Kuba Herok, koronkowe bransoletki – warsztaty plastyczne – Anna Hawro

– 17:45 – Opowieści z Libanu – slajdowisko Filip Pasek, misjonarz o swoich podróżach i pracy wśród Libańczyków, warkoczyki – warsztaty plastyczne Izabela Porazińska – Cygan

– 19:30 – I am Second – Historia Michała – o tym, że można żyć inaczej

– 20:00 – Ula Płonka – taniec (mono desire), solowa choreografia o kompozycji Manu Delago na hang drum

– 20:30 – Melania & Michał – koncert, młode małżeństwo muzyków w klimatycznych piosenkach o miłości

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama