Utarło się, że mieszkańcy wschodnich regionów Polski są tymi, którzy większą wagę przywiązują do tradycji, zwłaszcza podczas ważnych uroczystości. Do takich bez wątpienia należy zaliczyć ślub i wesele, które są wyjątkowym wydarzeniem dla każdej rodziny.

Rzeszów jest jednym z miast, jakie zostały wyszczególnione w badaniach mających na celu przybliżenie sekretów branży ślubnej oraz zwyczajów przyszłych nowożeńców. Grupa Portali Weselnych, kolejny raz przepytała kilkaset osób z całej Polski, które niedawno zmieniły stan cywilny o ich preferencje i doświadczenia związane z przygotowaniami do ślubu. Niektóre z uzyskanych odpowiedzi były zaskoczeniem nawet dla redakcji serwisów.

– Pomimo, że nasza redakcja bardzo dobrze zna zagadnienia związane z tematyką ślubną, to część odpowiedzi była dla nas niespodzianką. Z drugiej strony należy docenić otwartość uczestników ankiety odpowiadających nawet na pytania dotyczące nocy poślubnej – mówi Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Budżet to podstawa

Z wyników ankiety wynika, że Rzeszowian cechuje racjonalne podejście do wydatków, zwłaszcza tych większy związanych z organizacją wesela. Większość niedawnych narzeczonych na organizację tego szczególnego dnia nie wydała więcej niż 40 000 zł. Mniejsze wydatki niż w innych miastach Polski mogą wynikać też z odpowiednio wcześnie rozpoczętej organizacji.

W odróżnieniu od par z innych regionów te rzeszowskie na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik przeznaczają nie rok, a dwa lata. Tym co wyróżnia Rzeszów na tle konkurentów jest hojność gości. Miejscowi mają gest, co potwierdza, duży odsetek par (53%), którym zwróciły się wszystkie koszty wesela. Dodatkowe interesujące statystyki można znaleźć zaglądając do serwisu Głównego Urzędu Statystycznego – stat.gov.pl

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Biel ponad wszystko

Choć sprawdzając terminy ślubów wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się terminy wakacyjne. Od niedawna widoczny jest trend planowania ceremonii na miesiące zimowe. Zapewne ze względu na swój klimat i nieodparty urok, białego krajobrazu. Stąd dla wielu osób przysłowiowy ślub jak z bajki to ten wśród płatków śniegu. Stwarza to również możliwość wykonania zupełnie innych zdjęć w plenerze niż te spotykane w większości albumów. Organizując ślub w zimie można zaserwować zaproszonym gościom szereg atrakcji adekwatnych do pory roku. Wśród nich warto wymienić kulig z pochodniami, pieczenie barana, czy lepienie bałwana przez dzieci. Popularnymi atrakcjami są również występy kapel góralskich, sztuczne ognie, czy pokazy barmańskie.

Tradycyjny plener

Obecnie już praktycznie na każdym weselu można spotkać fotografa i kamerzystę (Rzeszów – lista fotografów ślubnych), który pomagają utrwalić najważniejsze momenty, a warto dodać, że dla  76% badanych są to najpiękniejsze chwile w ich życiu. Po ceremonii w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego zwyczajowo przychodzi czas na toast, obiad i sesję plenerową, lecz coraz więcej nowożeńców decyduje się wykonać te zdjęcia w innym terminie – 70%.

Plener ślubny zwykle jest realizowany w tradycyjnych miejscach takich jak rynek, starówka, czy parki. Kolejnym etapem jest odbiór albumu i tu satysfakcję z otrzymanych zdjęć wyraziło 76% ankietowanych. Nieco gorzej jest w kwestii zadowolenia z otrzymanych prezentów (58%). Nie brakuje niestety też nietrafionych prezentów, wśród których na szczycie listy znalazły się m.in. filiżanki, ręczniki, plastikowa książka z dedykacją, a nawet ścierki.

Więcej informacji na temat ślubów w Rzeszowie można znaleźć na poniższej infografice.

slubb

Reklama