Utarło się, że mieszkańcy wschodnich regionów Polski są tymi, którzy większą wagę przywiązują do tradycji, zwłaszcza podczas ważnych uroczystości. Do takich bez wątpienia należy zaliczyć ślub i wesele, które są wyjątkowym wydarzeniem dla każdej rodziny.

Rzeszów jest jednym z miast, jakie zostały wyszczególnione w badaniach mających na celu przybliżenie sekretów branży ślubnej oraz zwyczajów przyszłych nowożeńców. Grupa Portali Weselnych, kolejny raz przepytała kilkaset osób z całej Polski, które niedawno zmieniły stan cywilny o ich preferencje i doświadczenia związane z przygotowaniami do ślubu. Niektóre z uzyskanych odpowiedzi były zaskoczeniem nawet dla redakcji serwisów.

– Pomimo, że nasza redakcja bardzo dobrze zna zagadnienia związane z tematyką ślubną, to część odpowiedzi była dla nas niespodzianką. Z drugiej strony należy docenić otwartość uczestników ankiety odpowiadających nawet na pytania dotyczące nocy poślubnej – mówi Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Budżet to podstawa

Z wyników ankiety wynika, że Rzeszowian cechuje racjonalne podejście do wydatków, zwłaszcza tych większy związanych z organizacją wesela. Większość niedawnych narzeczonych na organizację tego szczególnego dnia nie wydała więcej niż 40 000 zł. Mniejsze wydatki niż w innych miastach Polski mogą wynikać też z odpowiednio wcześnie rozpoczętej organizacji.

W odróżnieniu od par z innych regionów te rzeszowskie na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik przeznaczają nie rok, a dwa lata. Tym co wyróżnia Rzeszów na tle konkurentów jest hojność gości. Miejscowi mają gest, co potwierdza, duży odsetek par (53%), którym zwróciły się wszystkie koszty wesela. Dodatkowe interesujące statystyki można znaleźć zaglądając do serwisu Głównego Urzędu Statystycznego – stat.gov.pl

Biel ponad wszystko

Choć sprawdzając terminy ślubów wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się terminy wakacyjne. Od niedawna widoczny jest trend planowania ceremonii na miesiące zimowe. Zapewne ze względu na swój klimat i nieodparty urok, białego krajobrazu. Stąd dla wielu osób przysłowiowy ślub jak z bajki to ten wśród płatków śniegu. Stwarza to również możliwość wykonania zupełnie innych zdjęć w plenerze niż te spotykane w większości albumów. Organizując ślub w zimie można zaserwować zaproszonym gościom szereg atrakcji adekwatnych do pory roku. Wśród nich warto wymienić kulig z pochodniami, pieczenie barana, czy lepienie bałwana przez dzieci. Popularnymi atrakcjami są również występy kapel góralskich, sztuczne ognie, czy pokazy barmańskie.

Tradycyjny plener

Obecnie już praktycznie na każdym weselu można spotkać fotografa i kamerzystę (Rzeszów – lista fotografów ślubnych), który pomagają utrwalić najważniejsze momenty, a warto dodać, że dla  76% badanych są to najpiękniejsze chwile w ich życiu. Po ceremonii w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego zwyczajowo przychodzi czas na toast, obiad i sesję plenerową, lecz coraz więcej nowożeńców decyduje się wykonać te zdjęcia w innym terminie – 70%.

Plener ślubny zwykle jest realizowany w tradycyjnych miejscach takich jak rynek, starówka, czy parki. Kolejnym etapem jest odbiór albumu i tu satysfakcję z otrzymanych zdjęć wyraziło 76% ankietowanych. Nieco gorzej jest w kwestii zadowolenia z otrzymanych prezentów (58%). Nie brakuje niestety też nietrafionych prezentów, wśród których na szczycie listy znalazły się m.in. filiżanki, ręczniki, plastikowa książka z dedykacją, a nawet ścierki.

Więcej informacji na temat ślubów w Rzeszowie można znaleźć na poniższej infografice.

slubb

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama