Reklama

Rok 2020, który już za nami – był sprawdzianem dla nas wszystkich. Kiedy podczas koncertu sylwestrowego 2019/2020 witano Nowy Rok, a ze sceny popłynęła melodia arii „Nessun dorma” – „Niechaj nikt nie śpi”,  z opery Pucciniego, nikt nie przypuszczał, że już niebawem sen z oczu spędzać nam będzie dramatyczna rzeczywistość związana z rozwojem epidemii.

Mimo niecodziennych okoliczności Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego
w Rzeszowie udowodniła, że kultura wysoka nawet w tak trudnych czasach może, i powinna być wciąż żywa. Zamknięcie w marcu sal koncertowych dla publiczności nie spowodowało zawieszenia działalności muzycznej Filharmonii – przeciwnie – otworzyło nowe drogi komunikacji z melomanami.

Liczne koncerty  – atrakcyjne zarówno w formie, jak i treści – przeniesiono na antenę TVP 3 Rzeszów oraz do przestrzeni internetowej. Realizacja koncertów z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej,  dyrygentów oraz solistów polegała na solidarnym współdziałaniu artystów oraz wszystkich pracowników Filharmonii, którzy zazwyczaj pozostają dla publiczności „niewidoczni”.

 Efekty tej pracy były imponujące – kilkadziesiąt nagranych koncertów w okresie między majem a grudniem 2020 roku wysłuchało ponad milion telewidzów i internautów. Liczbę tę powiększają jeszcze koncerty, które miały miejsce w okresie od stycznia do marca oraz od sierpnia do października 2020 r., jak również audycje muzyczne (ponad 360) realizowane na terenie całego Podkarpacia.

Symbolicznie – 3 maja 2020 r. na antenie TVP 3 wyemitowano pierwszy koncert
w „pandemicznej rzeczywistości”, który wypełniła muzyka Stanisława Moniuszki –  kompozytora – wielkiego patrioty, którego utwory krzepiły serca Polaków w trudnych dla narodu chwilach.  Wykonie utworów „ojca narodowej opery” powierzono Arso Ensemble  złożonemu z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a solistką koncertu była znakomita sopranistka – Iwona Socha, która wykonała m.in. arię Hanny z opery „Straszny dwór” Moniuszki.

Arso Ensemble

Warto wspomnieć Jubileusz 65 – lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej zaakcentowany koncertem na antenie TVP3 Rzeszów  28 czerwca 2020 r., podczas którego zabrzmiały mistrzowskie tańce  –  polskie i obce. Wystąpił Zespół Rzeszowskich Filharmoników, który cieszy się obecnie uznaniem nie tylko w Polsce, ale także za granicą,
o czym świadczą  jego koncerty w słynnej wiedeńskiej sali Musikverein!

W kolejnych miesiącach dokonywano  szeregu nagrań, które wypełniły arcydzieła światowej literatury muzycznej. Zaprezentowano m.in. Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, z solistą Pawłem Kowalskim.

Zarejestrowano również koncerty z cyklu „Przestrzeń otwarta dla muzyki” oraz „Opus: Niepodległa” –  w ramach którego zabrzmiało Oratorium “Szukam Was” – unikatowe dzieło napisane na podstawie testamentu Św. Jana Pawła II oraz koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara.

PAWEŁ KOWALSKI (fot. Andrzej Świetlik)

Młodym melomanom Filharmonia Podkarpacka  zaproponowała klika audycji emitowanych m.in. w Polskim Radio Rzeszów. Jedną z nich był projekt zatytułowany „Polska 1920 – 2020” zrealizowany z okazji 100. lecia Bitwy Warszawskiej. Ofertą „rodzinną” skierowaną zarówno dla młodego, jak i dorosłego odbiorcy był grudniowy  spektakl baletowy przedstawiony na antenie TVP3 Rzeszów – „Dziadek do orzechów”– z muzyką  P. Czajkowskiego

Dzięki dostosowaniu metody realizacji wydarzeń muzycznych do nowej rzeczywistości, nie ucichła również muzyka na Zamku w Łańcucie, gdzie od ponad pół wieku odbywa się – organizowany przez Filharmonię Podkarpacką –  Muzyczny Festiwal w Łańcucie.  

W okresie 27 IX – 1 XI 2020 roku zaprezentowano sześć festiwalowych koncertów, które wyemitowane zostały na antenie TVP 3 Rzeszów oraz udostępnione  na stronach internetowych MKiDN oraz Filharmonii Podkarpackiej. Przeżycia płynące ze słuchania muzyki wzbogacono o doznania estetyczne, proponując wirtualny spacer po Zamku w Łańcucie –  jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Festiwal otworzyła  roztańczona muzyka Johanna Straussa II – w wykonaniu Rzeszowskich Filharmoników pod batutą Wojciecha Rodka, a zamknęła  legendarna Symfonia g- moll KV 550 W. A. Mozarta, którą zadyrygował Dawid Runtz. Można było także podziwiać wirtuozerię  znakomitego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza, kunszt wokalny divy operowej Małgorzaty Walewskiej, wsłuchać się w  brzmienie muzyki barokowej w wykonaniu kontratenora – Kacpra Szelążka oraz Royal Baroque Ensemble, a także „spotkać” ze Stanisławą Celińską i jej autorskimi piosenkami.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Dawida Runtza

Patrząc optymistycznie w przyszłość, Filharmonia Podkarpacka proponuje słuchaczom 
w lutym spotkanie z muzyką pogodną, pełną tanecznego temperamentu, a w marcu
z dziełami klasyków swoich epok – zabrzmi  m.in.: Symfonia „Haffnerowska” D – dur KV 385 W. A.

Zapraszając na kolejne muzyczne wydarzenia mamy nadzieję, że  oklaski dla Artystów wypełniać będą nie tylko „przestrzeń internetową”, ale także salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej, której drzwi pozostaną już na stałe dla melomanów otwarte.

https://www.youtube.com/c/FilharmoniaPodkarpackaRzeszow

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: