Zdjęcie: materiały prasowe

Bezcenne dzieła holenderskiego mistrza będzie można zobaczyć w najmniejszych detalach. Kiedy? W niedzielę (10 października) w rzeszowskim kinie Zorza.  

„Słoneczniki” Vincenta van Gogha to jedne z najbardziej rozpoznawalnych obrazów. Nie było to jedno płótno, ale 11. Obrazy powstały w Paryżu i Arles na południu Francji. Seria, z którą do dziś jest najsilniej identyfikowany, rudowłosy artysta stworzył w 1888 roku. Zachowało się pięć wersji „Słoneczników” i są one rozproszone po całym świecie. Znajdują się w Amsterdamie, Tokio, Filadelfii, Londynie oraz Monachium.

Teraz będzie je można zobaczyć w jednym miejscu i czasie. A wszystko to dzięki twórcom filmu dokumentalnego „Słoneczniki. Tajemnica van Gogha”. Ekipa sfilmowała wszystkie pięć dzieł. Była niczym szpiedzy holenderskiego malarza. Dlatego możemy dowiedzieć się nie tylko jak pracował van Gogh, jakich materiałów używał do tworzenia swoich obrazów, ale też po jakie sztuczki sięgał w komponowaniu swych dzieł. Jak dobierał kombinacje poszczególnych barw, czym różnią się kolejne „Słoneczniki”, czy wreszcie jakie tajemnice odkryli naukowcy szczegółowo analizując wszystkie dostępne dziś obrazy.

Dokument „Słoneczniki. Tajemnica van Gogha” to studium geniuszu Vincenta van Gogha.
Pokaz filmu rozpocznie się w niedzielę (10 października) o 16:30. Dokument trwa 87 minut. Bilety w cenie 25 zł można kupić w kasie lub na stronie kina – kinozorza.pl.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama