Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Około 60-letni mężczyzna zmarł najprawdopodobniej w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w domu jednorodzinnym w Grzęsce niedaleko Przeworska. 

Jak poinformował bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej  Straży Pożarnej w Rzeszowie, do tragedii doszło w piątek rano, około godz. 6:00. W domu  jednorodzinnym strażacy wykryli duże stężenie czadu. 

– Źródłem toksycznego gazu najprawdopodobniej był piec kaflowy, służący do ogrzewania domu. To pierwsza ofiara śmiertelna tlenku węgla w tym sezonie grzewczym na Podkarpaciu – twierdzi bryg. Betleja.

W tym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali już do ponad 150 interwencji związanych z obecnością tlenku węgla w domach i mieszkaniach – 5 osób zmarło, a 34 z objawami zatrucia toksycznym gazem trafiły do szpitali.

Strażacy mówią, że sezon grzewczy tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, dlatego apelują  o sprawdzenie przewodów kominowych i wentylacyjnych, o zlecenia sprawdzenia urządzeń, które na co dzień będą nam służy ogrzewania naszych domów i mieszkań.

– Zainstalujmy w domu czujkę tlenku węgla i dymu. To niedrogie urządzenia, łatwe w instalacji, które mogą nam uratować życie – podkreśla Marcin Betleja. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama